Czas w naszej głowie zatrzymuje się, szczególnie kiedy jesteśmy aktywni zawodowo, długo pracujemy w jednym miejscu. Kiedy w naszej metryce wybija czterdziestka, my czujemy się jakbyśmy mieli maksymalnie 25 lat. W tym momencie ciało, które wcześniej nie było zbyt wymagające, zaczyna dawać znaki, aby wreszcie o nie zadbać.

Mężczyźni rzadziej dbają o swoje zdrowie, rzadko wykonują badania profilaktyczne. Dopiero kiedy pojawia się problem znacznie utrudniający funkcjonowanie lub powodujący zmiany w ich wyglądzie świadczące o wieku szukają rozwiązań. Dobrze byłoby, gdyby równocześnie szukali pomocy u specjalisty i w dostępnych źródłach – wtedy na pewno zaoszczędzą sporo czasu i będą zdrowsi.

Kiedy pojawiają się zakola

Utrata włosów u mężczyzn pojawia się w różnym wieku – niektórzy już po ukończeniu 20 lat zaczynają tracić swoją fryzurę. Związane jest to z uwarunkowaniami genetycznymi, ilością męskich hormonów, stresem czy nieprawidłową dietą. Sposobów na ten problem jest kilka – można go zwyczajnie zaakceptować, próbować opóźnić za pomocą specjalnych ampułek, suplementów i kosmetyków czy mezoterapii. Ostatecznością jest przeszczep włosów, próbki pobierane są z potylicy, a następnie wszczepiane wzdłuż linii włosów na czole. Koszt takiego zabiegu oscyluje miedzy 1500 a 10 tysięcy zł.

Problemy w łóżku

Problemy z erekcją pojawiają się przed 40 rokiem życia z powodów psychologicznych – konflikty w związku, problemy w pracy, długotrwały stres. Natomiast po 40 roku życia wynikają one z zaburzeń somatycznych takich jak zmiany miażdżycowe, choroby neurologiczne czy spadek produkcji testosteronu. Doraźnie można wspomóc się preparatami z sildenafilem takimi jak Mensil lek, Maxigra, Viagra, bo to tabletki na potencję bez recepty. Jeśli zaburzenia erekcji zdarzają się dość często przez około pół roku, należy skonsultować się ze specjalistą – urologiem, seksuologiem czy psychologiem.

Przerost prostaty i nowotwór jelita grubego

Oba pojęcia brzmią groźnie, jednak nie muszą przytrafić się każdemu. Mimo to każdy mężczyzna po 40 roku życia raz w roku powinien wykonać badania USG prostaty i raz na 3 lata kolonoskopię. Tylko regularne badania dają szanse na pełne wyleczenie nowotworu i pomogą wyleczyć chorobę w zarodku. Badania nie należą do najprzyjemniejszych, część z panów zdecydowanie woli dentystę, jednak mogą one ochronić przed poważną chorobą i zgonem. Bezpośrednim wskazaniem do wykonania badania prostaty powinno być częste oddawanie małych ilości moczu nawet w nocy, natomiast do wykonania kolonoskopii krew przy oddawaniu stolca, biegunki, bóle brzucha i chudnięcie.