Dzieci stosunkowo często zmagają się z infekcjami układu moczowego. Jest to spowodowane jego budową anatomiczną, niekiedy wadami wrodzonymi, a także zakażeniem pałeczkami okrężnicy, które naturalnie bytują w jelicie grubym. Jak objawia się zapalenie pęcherza u dziecka?

Zapalenie pęcherza u dziecka – objawy inne niż u dorosłych

U dorosłych łatwo zauważyć, że w układzie moczowym rozwija się infekcja. U dzieci jest już znacznie trudniej, bo objawy są niespecyficzne. Najmłodsi mogą gorączkować, wymiotować, zmagać się bólem i problemami z oddawaniem moczu. Nieco starsze maluchy nie tylko marudzą i tracą apetyt, ale również moczą się w nocy. Ten objaw bardzo często sugeruje, że w układzie moczowym doszło do infekcji bakteryjnej.

Charakterystyczne objawy, to także mętny mocz o specyficznym zapachu, parcie na pęcherz i ból odczuwany w dolnej części brzucha. Im młodsze dziecko, tym cięższy przebieg infekcji.

Przyczyny stanów zapalnych

Najczęstsze przyczyny infekcji dróg moczowych to wady wrodzone, inna budowa anatomiczna struktur tutaj zlokalizowanych, niż u dorosłych. Zapalenie pęcherza u dziecka może być spowodowane niewłaściwą higieną, wspomnianymi wadami wrodzonymi, stosowaniem niektórych leków lub rozwijającymi się w organizmie chorobami. Do infekcji może doprowadzić zbyt mała ilość wypijanych płynów.

Leczenie – domowe sposoby i farmakologia

Rozpoznane zapalenie pęcherza u dziecka można zwalczać domowymi sposobami. Zalicza się do nich podawanie herbat ziołowych i soku z żurawiny, oraz przygotowanie ciepłej kąpieli z dodatkiem naparu z rumianku bądź nagietka. Zwiększona ilość spożywanych płynów sprzyja wypłukiwaniu bakterii nagromadzonych w układzie moczowym, odpowiedzialnych za rozwój infekcji.

Ulgę w bólu przynoszą ciepłe okłady i przykładanie termofora. Można także przyrządzać nasiadówki korzystając z naparów z liści brzozy, lipy czy malin.

Domowe sposoby zwykle są tylko wspomaganiem, ponieważ leczenie zależy głównie od rodzaju bakterii, które zaatakowały układ moczowy. Trzeba wybrać się z dzieckiem do lekarza, zrobić niezbędne badania, a następnie wdrożyć zaleconą farmakoterapię. Zapalenie pęcherza u dziecka powinno ustąpić w ciągu kilku dni.