Układ krwionośny zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To ogromna sieć naczyń krwionośnych, rozprowadzających krew i wartości odżywcze w całym ustroju, w związku z czym doprowadza je do każdej komórki organizmu. W jaki sposób można zapewnić odpowiedni stan układu krążenia? Czym jest lecytyna sojowa?

Zdrowy układ krwionośny kształtuje się w kuchni

W ciągu jednego dnia serce pompuje mniej więcej 7 tysięcy litrów krwi. Tak ciężka praca powinna następować w jak najlepszych warunkach, które są zależne między innymi od przyjmowanych pokarmów. Wiele badań wykazuje, iż najlepiej na układ krążenia oddziałuje dieta śródziemnomorska, która uznawana jest za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Dbając o swój układ krwionośny, należy skupić się przede wszystkim na dostarczeniu do organizmu kwasów omega-3, które redukują poziom złego cholesterolu oraz regulują ciśnienie tętnicze. Kwasy omega-3 są obecne przede wszystkim w rybach, owocach morza, jak również owocach i warzywach.

Lecytyna sojowa w profilaktyce układu krążenia

Dzięki zawartości aktywnie biologicznej choliny lecytyna sojowa wpływa na usprawnianie metabolizmu cholesterolu w organizmie. Obecność wielonienasyconych kwasów tłuszczowych polepsza jakość transportu cholesterolu oraz przyspiesza usuwanie jego nadmiaru z organizmu. Co więcej, lecytyna sojowa cechuje się działanie, emulgującym, a więc rozbija tłuszcze i cholesterol z pożywienia na małe cząsteczki, redukując ich przyczepność do ścian naczyń krwionośnych i płytek krwi. W związku z powyższym lecytyna sojowa zapobiega powstaniu złogów miażdżycowych oraz zakrzepów naczyń wieńcowych. Jest ona również znana z właściwości redukujących poziom cholesterolu LDL (wpływających negatywnie na stan zdrowia) oraz trójglicerydów. Poprzez swoje działanie lecytyna sojowa może pomóc w zapobieganiu groźnych chorób, takich jak miażdżyca.

Aktywność fizyczna – jej odpowiednia dawka warunkuje odpowiednią pracę układu krążenia

Regularnie przeprowadzane badania wykazują, iż ośmiogodzinna praca w biurze, przy ograniczeniu ruchu, zwiększa ryzyko pojawienia się chorób serca. Aby się przed tym uchronić, niezbędne jest minimum 20 minut dziennej dawki wysiłku fizycznego. Może być to jazda na rowerze, bieganie, pływanie, ale również nornic wal king czy żywszy spacer. Już 8 tysięcy kroków dziennie wystarczy, żeby zadbać o swoje zdrowie.

Stres warto trzymać pod kontrolą

Nieoczywistym „mordercą” może okazać się stres, który przyczynia się do nadmiernej produkcji katecholamin, a więc organicznych związków chemicznych, w skład których zalicza się na przykład adrenalinę. Prowadzą one do przyspieszenia pracy serca, podnoszą ciśnienie krwi oraz powodują skurcze naczyń wieńcowych.

Ogromna waga snu w funkcjonowaniu układu krążenia

Wypoczęty organizm, to zdrowy organizm, dlatego specjaliści wielokrotnie podkreślają, iż bezpośrednie oddziaływanie na kondycje serca i całego układu krwionośnego ma regularny, zdrowy sen. Osoby dorosłe powinny przeznaczyć na sen od 6 do 9 godzin dziennie – taka ilość snu zapewni obniżenie ciśnienia tętniczego, poprawę kondycji żył oraz redukcję hormonu stresu (kortyzolu).