Na szkoleniach z pierwszej pomocy mówi się o ochronie przede wszystkim siebie i słusznie, bo martwi nikomu nie pomożemy. Traktujemy te informacje jednak jako mniej ważne, bo przecież musimy wiedzieć ile zrobić wdechów ile uciśnięć, jak opatrzyć ranę ciętą a jak oparzenie.

Powinniśmy jednak również skupić się na naszym bezpieczeństwie, bo jedna chwila może zmienić lub zakończyć nasze życie. Najczęściej osoby przypadkowe udzielają pomocy w wypadkach komunikacyjnych, zasłabnięciach. W tych sytuacjach możemy zostać ofiara wybuchu, poparzenia, przygniecenia, potrącenia lub możemy zarazić się nieuleczalną chorobą taką jak AIDS. Dlatego przede wszystkim zadbajmy o swoje bezpieczeństwo, dopiero potem ratujmy innych.

Najpierw rozejrzyj się wokół

To bardzo ważne, kiedy udzielamy pomocy podczas kolizji. Musimy mieć pewność, że nic nie wybuchnie i nie zrobi nam krzywdy. Jeżeli np. udzielamy pomocy osobie nieprzytomnej, która mogła zostać porażona prądem, zwróćmy uwagę czy przypadkiem nie ma tam kałuży wody i czy mamy zakryte buty. Ratując tonącego, zachowajmy szczególną ostrożność, ponieważ tonący często, aby wybić się na powierzchnię, zanurza ratująca go osobę. W takiej sytuacji można stracić nawet życie.

Załóż rękawice

Rękawice podczas udzielania pierwszej pomocy chronią nas przed kontaktem z krwią, wydzielinami poszkodowanego, różnymi substancjami, którymi np. poszkodowany mógł zostać oblany, a także zapewniają aseptykę podczas opatrywania ran. Rękawice chronią osobę poszkodowaną, ale również tą, która udziela pomocy przed zainfekowaniem organizmu.

Używaj maseczki ochronnej

Maseczka ochronna jest wskazana, jednak jeszcze bardziej potrzebna jest specjalna maseczka z ustnikiem, przez którą możemy wykonać sztuczne oddychanie. W sytuacjach, kiedy usta są zakrwawione i nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy coś w nich jest lub jeśli nie mamy maseczki do wentylacji, możemy zostać przy samym masażu serca. Taki sposób udzielenia pierwszej pomocy jest również prawidłowy. Maseczki do sztucznego oddychania nie są obowiązkowym elementem apteczki samochodowej, jednak mogą być bardzo przydatne. Dostaniemy je w każdej aptece, kosztują kilka złotych.

Odpowiedzialność karna

Kiedy jesteśmy uczestnikami zdarzenia i mamy możliwość udzielić pierwszej pomocy z zachowaniem własnego bezpieczeństwa mamy obowiązek to zrobić. W przeciwnym razie grozi nam odpowiedzialność karna, a nawet pozbawienie wolności. Jak widać, nawet jeśli zwykły ludzki odruch nie skłoni nas do udzielenia pomocy, zmusi nas do tego prawo.