Przystępne ceny i lepsza dostępność to główne czynniki, które sprawiają, iż coraz to więcej osób decyduje się na zakup akcesoriów łazienkowych dla osób niepełnosprawnych do prywatnej toalety. Krzesło pod prysznic, taboret oraz siedziska do wanny stały się istotnym elementem wyposażenia łazienki dla seniora, oraz dla osób niepełnosprawnych. Na które modele warto się zdecydować oraz na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Krzesło pod prysznic – ogólna charakterystyka

Siedziska prysznicowe oraz siedziska do wanny umożliwiają wygodną i bezpieczną kąpiel, jak i dają poczucie niezależności. W zależności od tego, jak wielkie jest pomieszczenie oraz tego, czy znajduje się w nim wanna lub prysznic, jak również od tego, kto jest głównym użytkownikiem łazienki, do wyboru jest wiele rozwiązań siedzisk kąpielowych. Warto przed zakupem zorientować się, na co należy zwrócić uwagę – pozwoli to na korzystanie z produktu z pełnym zadowoleniem.

Zarówno siedziska wannowe, jak i siedziska pod prysznic najczęściej wykonane są ze stali węglowej malowanej proszkowo – a więc ze stali szlachetnej (potocznie określanej mianem stali nierdzewnej) lub wzmocnionego tworzywa ABS i aluminium. Są to powierzchnie odporne na działanie wody, łatwe do utrzymania, które pasują do wystroju większości łazienek. Producenci krzesła pod prysznic jako maksymalne jego obciążenie wskazują najczęściej od 120 do 150 kg.

Rodzaje siedzisk pod prysznic i ławeczek do wanny

Producenci siedzisk prysznicowych składanych zalecają, aby montować je na ścianie. Ich ogromną zaletą jest to, iż bez problemu można je zdemontować. Złożone siedzisko przylega do ściany oraz zajmuje niewiele miejsca. W związku z tym takie krzesło pod prysznic sprawdza się w małych kabinach prysznicowych i niedużych łazienkach, zwłaszcza gdy z prysznica korzystają również osoby, które nie muszą korzystać z krzesełka. Wiele modeli krzesła pod prysznic zawiera dodatkowe podpory, których zadaniem jest wzmocnienie konstrukcji. Przed zakupem i montażem siedziska należy upewnić się, z jakich materiałów została wykonana ściana oraz czy wytrzyma ona obciążenie osoby siedzącej na krzesełku.

W przypadku łazienki z wanną, znacznym ułatwieniem dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej są ławeczki do wanny u siedziska wannowe. Ich konstrukcja pozwala na oparcie siedziska na brzegach wanny, co umożliwia osobie biorącej kąpiel uniknięcie siadania na dnie wanny, tylko na ławeczce, z której wstawanie jest o wiele łatwiejsze. Wymiary ławeczki do wanny są standaryzowane i siedziska pasują do większości wanien. W większości siedziska wannowe nie posiadają oparcia, choć wielu producentów pomyślało o takim rozwiązaniu. Na rynku są dostępne także krzesła wannowe z oparciem pod plecy, dla osób które skarżą się na kłopoty ze stabilnym siedzeniem.

Dla osób niepełnosprawnych, które są użytkownikami wanien, dodatkowym ułatwieniem mogą być stopnie do wanny dla niepełnosprawnych. Dwustopniowe lub jednostopniowe schodki ułatwiają wychodzenie i wchodzenie do wanny także osobom po zabiegach medycznych i seniorom. Dla większego bezpieczeństwa wykonywane są one z antypoślizgowych materiałów.

Krzesło pod prysznic – na co należy zwrócić uwagę?

Do łazienki posiadającej prysznic o większych wymiarach można wybrać taboret do kabiny prysznicowej. Wolnostojący taboret doskonale sprawdzi się również w łazienkach, w których nie ma możliwości zamontowania na stałe naściennego krzesła prysznicowego. Producenci w swoich ofertach posiadają taborety o stałej wysokości oraz taborety łazienkowe z regulowaną wysokością nóżek. Pierwsze zostały zaprojektowane z myślą o dzieciach, które z czasem mogą potrzebować ciut wyższego taboretu oraz z myślą o różnych użytkownikach tej samej łazienki.

Tak więc jeszcze przed zdecydowaniem, które siedzisko wannowe lub prysznicowe do łazienki dla osób niepełnosprawnych, lub seniorów będzie naszym wyborem, należy dokładnie rozważyć indywidualne potrzeby każdej osoby korzystającej z niego, jak również układ, wymiary pomieszczenia i materiały, z których zostały wykonane ściany oraz to, czy jest możliwy montaż ścienny.

W zależności od potrzeb zaleca się także zastanowić nad dobraniem innych akcesoriów dla osób niepełnosprawnych jak właściwe baterie łazienkowe czy uchwyty dla niepełnosprawnych. Ryzyko upadku oraz niemiłych konsekwencji z nim związanych zmniejszają również takie dodatki jak antypoślizgowe maty na podłogę lub do wanny.