Podbiał pospolity to zioło, które w Polsce jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny. Najczęściej można go spotkać rosnącego na wilgotnych glebach gliniastych czyli nad brzegami wód, w wilgotnych zaroślach, na żwirowiskach czy obsuwiskach. Już w starożytności roślina ta znana była ze swoich zdrowotnych właściwości, najczęściej stosowana pod postacią dymu z palących się liści jako środek wykrztuśny w dolegliwościach związanych z ostrym kaszlem. Liście podbiału w celach leczniczych zbieramy od czerwca do września, natomiast kwiaty od marca do kwietnia. Zarówno liście jak i kwiaty tej rośliny należy zrywać ręcznie w dni pogodne, suche, po obeschnięciu porannej rosy. Liście zbieramy bez ogonków, a świeże kwiaty bez szypułek. Trzeba również zwrócić uwagę aby podczas zbierania unikać zgniatania materiału, gdyż powoduje to ciemnienie zioła.

W liściach podbiału znajdują się mikroelementy przede wszystkim cynk i mangan, oraz olejki eteryczne. W kwiatach natomiast wykryto liczne związki cukrowe, a także karoteny. Przetwory z podbiału mają działanie przeciwzapalne w problemach z błoną śluzową jamy ustnej, gardła i przełyku. Doskonale łagodzą podrażnienia górnych dróg oddechowych i ułatwiają odkrztuszanie dlatego są idealną pomocą dla palaczy tytoniu borykających się z nieżytem gardła. Aby przygotować odwar z tego cudownego zioła bierzemy jedną łyżkę suszonych liści, zalewamy szklanką wody i gotujemy przez około trzy minuty na małym ogniu pod przykryciem. Odstawiamy na 20 minut i pijemy 1/3 szklanki trzy do czterech razy dziennie. Tak przygotowany napar jest idealnym środkiem w walce z przeziębieniem, pomoże uporać się z katarem oraz męczącym kaszlem. W ten sam sposób przygotowujemy napar z kwiatów, który jest świetnym kosmetykiem dla osób z łatwo przetłuszczającą się cerą. Natomiast aby zapobiec wypadaniu włosów lub pojawianiu się łupieżu, wcześniej przygotowany napar zarówno z liści jak i kwiatów można dodać do wody i przed umyciem głowy, polać skalp mieszanką ziołową.

Kwiaty podbiału można z powodzeniem zastosować do kąpieli kosmetycznych. Taka terapia pomaga złagodzić stany zapalne skóry takie jak wrzody, odciski, czy oparzenia, Dodatkowo taka kąpiel rewelacyjnie wpływa na nasze samopoczucie, pozwalając na wyciszenie i relaks. Wspominając już o dobrym samopoczuciu warto pamiętać, że ziele podbiału może posłużyć nam jako kadzidło, które z pewnością wprowadzi dobry nastrój do naszego domu.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułZarobki agencji pracy