Zwyrodnienia stawów to bolączka nie tylko osób w podeszłym wieku. Często schorzenie to dotyka osoby młode. Przy artrozie ból pojawia się nie tylko w trakcie wysiłku fizycznego, ale też w stanie spoczynku. Co więcej, choroba ta znajduje się wśród dziesięciu innych powodujących najcięższe kalectwo. 

Co robić, aby wyciszyć ból i możliwie najbardziej skutecznie leczyć zwyrodnienie stawów?

Trzeba pamiętać o tym, że nieleczona choroba zwyrodnieniowa rozwija się szybciej, bo powoduje nieodwracalne zmiany w stawach. Jak najszybsze wprowadzenie środków1) zaradczych pomaga skuteczniej z nią walczyć. Chory odczuwa mniejszy ból i poprawia się znacznie komfort codziennego życia. Warto więc zadbać o skuteczne leczenie farmakologiczne oraz zmienić tryb życia na zdrowszy. Przede wszystkim trzeba poprawić przepływ limfy. Tu pomocne mogą być masaże w profesjonalnym gabinecie odnowy biologicznej. Wtedy też jest duża szansa na oczyszczenie tkanek z nadmiaru uszkodzonych komórek. Druga spawa to przywrócenie prawidłowego ukrwienia tkanek, dzięki czemu komórki staja się lepiej odżywione. Oprócz tego tkanka chrzęstna i błona maziowa stymulowane są do odbudowy. Nie każdy wie, że najważniejszą przyczyną schorzenia może być problem z przewodzeniem nerwowym od rdzenia do stawów.

Jakie leki i działania będą wiec pomocne?

Przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne, które hamują stan zapalny i wyciszają ból. Niestety zwyrodnienia stawów nie można do końca wyleczyć. Warto jednak walczyć o poprawienie komfortu życia na co dzień.

Kolejnym środkiem wspomagającym leczenie zwyrodnienia stawów są maści przeciwzapalne i przeciwbólowe takie jak ibuprom sport, olfen czy difortan. Większość z nich wykazuje złożone działanie. Oprócz eliminacji stanu zapalnego łagodzą ból, ale i obrzęk stawu. Niektóre preparaty przyjemnie chłodzą obolałe miejsce. Zwalczają nieprzyjemną sztywność karku, różnego rodzaju bóle i są stosowne na stłuczenia oraz skręcenia. Tuba dobrej jakości maści tego typu przyda się więc wszystkim domownikom.

Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń

Oprócz ww. sposobów walki ze schorzeniem są także inne, mniej lub bardziej skutecznie wspomagające leczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak terapia ruchowa dla osób, które mogą sobie pozwolić na wzmożony wysiłek fizyczny. Jedynie przy zwyrodnieniach kręgosłupa ta metoda okazuje się najmniej skuteczna. Muszą być to jednak ćwiczenia nieobciążające zanadto stawów. Nie można zakładać obcisłej bielizny, a kobiety powinny zrezygnować z butów na wysokich obcasach. Sporo osób na zwyrodnienia stawów stosuje też suplementy diety. Są to preparaty, w których głównymi składnikami są kolagen, kwas hialuronowy czy glukozamina. Każdy z nich ma wspomóc chrząstkę stawową i tym samym wyeliminować ból. Tego typu zabiegi mogą być jednak przeprowadzane tylko wtedy, gdy zostanie zlikwidowany stan zapalny.