Soczewki kontaktowe gwarantują codzienny komfort oraz dobre samopoczucie. W związku z tym wielu z nas decyduje się na ich zakup oraz użytkowanie. Czy ten sposób kompensacji wady wzroku jest lepszy niż tradycyjne okulary? Czy noszenie soczewek jest zdrowe?

Co warto wiedzieć przed zakupem soczewek kontaktowych?

Decydując się na wybór soczewek kontaktowych, nie należy pominąć kroku, jakim jest wizyta u specjalisty – optometrysty lub optyka. Obecnie w dobie szeroko działającego Internetu bez najmniejszych trudności można skusić się na zakup soczewek bez wcześniejszej konsultacji z taką osobą. Jest to ogromny błąd, który może nas kosztować utratę zdrowia oczu.

Jak prawidłowo dobrać soczewki?

Kolejnym istotnym aspektem jest wybór soczewek. Zależy on od wielu czynników m.in. zaawansowania i rodzaju wady wzroku, kształtu i wielkości naszego oka, stanu zdrowia oraz od trybu życia. Wszystkie te aspekty należy uwzględnić przy doborze soczewek przez optyka. Co więcej, osoba ta powinna także zapoznać nas z tematem obchodzenia się ze soczewkami, jak również nauczyć właściwej ich pielęgnacji.

Jaki mają wpływ soczewki na życie zawodowe?

Choć okulary są równie dobrym rozwiązaniem, to nie każdy zdaje sobie sprawę, iż soczewki mogą ułatwić wielu osobą życie zawodowe. Istnieją bowiem profesje, w których soczewki stanowią jedyną opcję dobrego widzenia. Należą do nich sportowcy, którzy prowadzą bardzo aktywny tryb życia, a korzystanie przez nich z okularów zupełnie na nic by się nie zdało. Osoby z tego rodzaju grupy społecznej potrzebują przede wszystkim bezpieczeństwa, stabilnego widzenia w każdej sytuacji oraz odpowiedniego komfortu. Podobna sytuacja dotyczy osób, które przebywają w nieustannym ruchu. Innym przykładem może być praca fotografa, która wymaga łatwości, wygody oraz dokładnego oddania obrazu w obiektywie aparatu. Soczewki kontaktowe przydatne są także po drugiej stronie kiedy w oknie kamery czy obiektywu najważniejszy jest nasz wizerunek.

Soczewki – wygoda i komfort czy zalecenie specjalisty?

Soczewki to nie tylko wygoda i komfort dnia codziennego. Mogą być one także zaleceniem lekarza specjalisty. Przykładem może być życie zawodowe np. bycie sportowcem i nieustanne przebywanie w ruchu. Co więcej, w przypadku niektórych wad wzroku soczewki stanowią tak naprawdę jedyne rozwiązanie poprawy widzenia. Dotyczy to także sytuacji kiedy różnica wady wzroku występuje w obu oczach. Wtedy można zapomnieć o nienaturalnie wyglądających, grubych okularach, jednocześnie ciesząc się dobrym widzeniem oraz idealnym wizerunkiem.

Co więcej, noszenie soczewek nie wyklucza noszenia okularów i odwrotnie. Wariantów tak naprawdę jest mnóstwo i można zmieniać swój wizerunek. Można nawet uznać, iż różnorodność soczewkowo-okularowa jest niemal wskazana.