Odkąd Polska przystąpiła do struktur Unii Europejskiej nasi rodacy bardzo chętnie wyjeżdżają do pracy do Niemiec i innych krajów. Czy po latach praca w tym kraju nadal jest dla Polaków atrakcyjna i pozwala na uzyskanie wysokich zarobków?

Kto może liczyć na zatrudnienie w Niemczech?

Dzisiaj każdy Polak ma możliwość wyjazdu w celach zarobkowych do państw Unii Europejskiej, w tym również Niemiec. Nie wszystkim się to jednak opłaca, ponieważ zarobki na niektórych stanowiskach są nieco wyższe niż u nas, ale koszty samego życia również są porównywalnie większe. Istnieją jednak zawody, które dają wiele możliwości, ponieważ niewielu Niemców chce się w nich zatrudniać. Decydując się na wyjazd do takiej pracy, można liczyć na świadczenia socjalne, kredyt w Niemczech, jak również inne benefity. Oczywiście, wiele zależy również od posiadanych kwalifikacji oraz znajomości języka niemieckiego na właściwym poziomie. Warto dobrze zapoznać się z warunkami zatrudnienia przed wyjazdem, aby nie przeżyć niemiłej niespodzianki na miejscu.

Obecnie za zachodnią granicę bardzo chętnie wyjeżdżają przedstawiciele służby zdrowia, co jest niepokojące dla Polaków. Tracimy bowiem wielu młodych specjalistów, których kształcimy za nasze pieniądze. Bez trudu pracę w Niemczech znajdzie zarówno lekarz, jak i pielęgniarka. Wystarczy znać język i posiadać potwierdzające to dyplomy lub certyfikaty, jak również przedstawić swoje prawo do wykonywania zawodu lekarza oraz dyplom. Medycy są bardzo poszukiwani, ponieważ społeczeństwo niemieckie stale się starzeje.

Chętnie poszukiwani są tam również opiekunowie osób starszych, fizjoterapeuci oraz kierowcy. Od opiekuna wymaga się jedynie ukończenia krótkiego kursu oraz znajomości języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym, zaś kierowca musi posiadać prawo jazdy oraz odpowiednie uprawnienia zawodowej.

Ile można zarobić wyjeżdżając do pracy do Niemiec?

Większość wyjeżdżających osób liczy na to, że ich zarobki w Niemczech będą znacznie wyższe w Polsce i pozwolą im otrzymać kredyt w Niemczech na zakup domu lub mieszkania, aby mogły tam osiąść. Realia bywają oczywiście różne. Niemcy są bardzo przyjaźnie nastawieni w stosunku do Polaków i chętnie ich zatrudniają. Zależy im jednak na tym, aby ci znali ich język na odpowiednim poziomie. W przypadku zawodów medycznych wymaga się ukończenia odpowiednich kursów specjalistycznych i przedstawienia dyplomów.

Lekarz nie znajdzie w Niemczech pracy, nie znając języka. W przypadku pielęgniarki, jeżeli dopiero uczy się go, bez trudu może zostać zatrudniona jako opiekun osoby starszej i liczyć na zarobki rzędu kilku tysięcy złotych. Po ukończeniu kursu językowego, pielęgniarska zarabia już minimum osiem tysięcy złotych, ale ma możliwość prowadzenia praktyki prywatnej, co jest utrudnione w Polsce. Od kierowców zawodowych wymaga się przede wszystkim poświadczenia ich uprawnień, zaś stopień znajomości języka może być umiarkowany. Młodzi mężczyźni chętnie wybierają pracę w Niemczech, ponieważ kierowca na starcie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości ośmiu tysięcy złotych.

Inne zawody również stoją przed Polakami otworem, jednak tutaj wysokość zarobków uzależniona jest od konkretnej branży. Często studenci decydują się na pracę sezonową przy zbiorze płodów rolnych, czy w restauracjach, ponieważ podobne zajęcia w Polsce przynoszą im dużo niższe dochody.

Kredyt w Niemczech – czy posiadający go Polacy chętnie zostają w Niemczech na stałe?

Kiedyś do Niemiec jeździło się na kilka lat z myślą o powrocie do kraju. Dzisiaj młodzi ludzie upatrują jednak znacznie większych szans na wyższy poziom życia na Zachodzie. Mogą starać się o kredyt w Niemczech, osiąść tam, pracować całkowicie legalnie, a następnie pobierać niemiecką emeryturę, która jest dużo wyższa od naszej. Wielu z nich kieruje się takimi kwestiami jak doskonała opieka zdrowotna i świadczenia socjalne. Taki doskonały system Niemcy budowali przez całe dekady i nasi rodacy chętnie korzystają z przywilejów, jakie przysługują im w zamian za ciężką pracę w zawodach, których sami Niemcy za bardzo nie chcą wykonywać.