Każdy z nas marzy o promiennej i pięknej cerze, która pozbawiona jest niedoskonałości. Jednak wiele osób na co dzień ma styczność z trądzikiem i niedoskonałościami, które często powodują kompleksy, znacząco obniżają pewność siebie oraz pogarszają samopoczucie i dobry nastrój. By temu zapobiec, najczęściej sięga się po kosmetyki przeznaczone do problematycznych cert, jednak nie zawsze przynoszą one oczekiwane rezultaty. A jak to wygląda w przypadku oleju z wiesiołka? Czy jest on naprawdę skuteczny?

Olej z nasion wiesiołka – skład i właściwości

Wiesiołek to dwuletnia roślina, która wyrasta z nasion rozsypywanych po przekwitnięciu. Żółte kwiaty często są spotykane na niezadbanych łąkach i polach. Każdy z nas z pewnością zna tę roślinę z widzenia, lecz nie wszyscy wiedzą o jej nazwie. Wiesiołka można spotkać także jako uprawę w ogrodach, gdzie jest kwiatem ozdobnym, który kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Natomiast na większą skalę wiesiołek uprawiany jest jako surowiec na olej.

Olej z nasion wiesiołka jest tłoczony na zimno z nasion tej rośliny. Jest on głównie stosowany w kosmetyce, gdzie wyróżnia się wieloma zaletami na tle innych produktów. W składzie oleju z wiesiołka znajduje się przede wszystkim kwas linolowy, jak również inne kwasy nienasycone.

Jaki wpływ na skórę ma olej z nasion wiesiołka?

Olej z nasion wiesiołka można stosować na różne sposoby podczas walki z trądzikiem. Między innymi możliwa jest bezpośrednia aplikacja na skórę, przemywanie jej za pomocą wacika nasączonego olejem czy tworzenie domowych kosmetyków z jego udziałem. W zależności od potrzeb można w mgnieniu oka stworzyć zabiegi SPA we własnych czterech kątach. W przypadku zdecydowania się na wykonanie maseczki przeciwtrądzikowej, należy wymieszać 1 łyżkę oleju z wiesiołka z 2 łyżkami jogurtu naturalnego oraz nałożyć na wcześniej oczyszczoną twarz na 20 minut. Można także zastosować antybakteryjny peeling pielęgnacyjny, gdy 1 łyżkę oleju z wiesiołka połączy się z 1 łyżeczką cynamonu. Tak przygotowaną maź należy delikatnie wmasować w skórę okrężnymi ruchami przez około trzy minuty, a kolejno zmyć letnią wodą i przetrzeć twarz chusteczką.

Poza maseczką przeciwtrądzikową olej z nasion wiesiołka można wykorzystać jako maseczkę odmładzającą. W tym celu zaleca się wymieszać 1 łyżkę oleju z wiesiołka, 1 łyżkę miodu i dwie łyżeczki jogurtu naturalnego oraz łyżkę stołową mąki ziemniaczanej i łyżkę oleju słonecznikowego tłoczonego na zimno. Po dokładnym wymieszaniu wszystkich wymienionych wyżej składników mikstura powinna cechować się gęstą konsystencją, którą z łatwością można nałożyć na twarz. Należy jednak pamiętać, iż skóra powinna być oczyszczona i osuszona przed przyjęciem maski. Zaleca się pozostawić ją na około 20-25 minut na twarzy, a kolejno zmyć delikatnie przy pomocy wacika kosmetycznego oraz jeszcze raz umyć twarz ciepłą wodą. Taki zabieg przynosi najlepsze efekty, gdy jest stosowany 1-2 razy w tygodniu.