Grzybica stóp u dzieci występuje dość często. Może przyjmować różny wygląd oraz być przyczyną nieprzyjemnych objawów, takich jak pieczenie, ból czy swędzenie. Co warto wiedzieć o przyczynach, objawach i leczeniu tego schorzenia?

Jakie są objawy grzybicy stóp u dzieci?

Grzybica stóp u dziecka wywołana jest przez dwa gatunki grzybów. Są one odpowiedzialne za stany zapalne podeszew oraz przestrzeni międzypalcowych. Jednym z podstawowych symptomów grzybicy jest łuszczenie się skóry, która może przyjmować czerwony lub biały odcień. Dziecko odczuwa swędzenie oraz drapie się w obszarach dotkniętych tym schorzeniem. Nierzadko pojawia się również nieprzyjemny zapach. Często infekcja zajmuje także paznokcie. Wyróżnia się trzy najpowszechniejsze typy grzybicy:

  • Grzybica międzypalcowa – najczęściej dotyka przestrzeń pomiędzy czwartym i piątym palcem oraz czwartym i trzecim.
  • Grzybica potnicowa – występuje w okolicach śródstopia oraz cechuje się licznymi pęcherzykami, które mogą pękać i być wypełnione cieczą.
  • Grzybica złuszczająca – jest najczęściej spotykana na bocznych częściach stopy i podeszwach. Cechuje się nadmiernym rogowaceniem naskórka.

Jakie mogą być przyczyny grzybicy stóp u dzieci?

Rozwojowi grzybicy sprzyja uszkodzenie naskórka oraz wilgotne i ciepłe środowisko. Dlatego bardzo często przyczyną zarażeń są właśnie buty, które nie przepuszczają powietrza oraz przyczyniają się do nadmiernej potliwości stóp. Niewłaściwie dobrane obuwie, które na przykład powoduje ucisk w przedniej części stopy, także sprzyja rozwojowi grzybów. Na rozwój grzybicy narażone są dzieci, które korzystają z basenów, szatni oraz publicznych natrysków. Grzybica stóp to choroba, która łatwo się rozprzestrzenia, dlatego jej przyczyną może być choćby korzystanie z tych samych ręczników, obcinaczek do paznokci czy innych przedmiotów osobistych.

Na częste infekcje grzybicze wpływa także ogólny stan zdrowia. Długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, zaburzenia układu odpornościowego czy wysoki cukier mogą bezpośrednio wpływać na częste pojawianie się infekcji tego typu.

Jak wygląda leczenie grzybicy stóp u dziecka?

Grzybica stóp jest takim schorzeniem, na które należy reagować od razu w przypadku jej zauważenia u dziecka. Nieleczona infekcja może być trudniejsza do wyleczenia, przyczyniając się do powstania sączących się zmian. Zbyt długie zwlekanie z rozpoczęciem leczenia powoduje również zaostrzenie się choroby i jej rozprzestrzenianie.

Na początku zaleca się wykonać badanie mikrobiologiczne, które wskaże jaki rodzaj grzyba jest przyczyną dolegliwości. Leczenie może być oparte na stosowaniu maści i kremów przeciwgrzybicznych oraz przyjmowanie leków doustnych. Rezultaty ściśle uzależnione są od przestrzegania konkretnych zaleceń – leki powinny być stosowane systematycznie, przez wyznaczony przez lekarza okres. Przedwczesne zakończenie leczenia może przyczynić się do szybkiego powrotu infekcji. Istotną funkcję pełni trzymanie higieny, oraz dezynfekcja lub wymiana obuwia.