Czy dzieci lubią szczotkować zęby, chodzić do dentysty oraz dbać o zęby? Odpowiedź jest z reguły negatywna, tylko nieliczne przypadki cieszą się na ranne oraz wieczorne mycie zębów. Jednakże, rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że nie mogą odpuszczać pociechom i musza stale dążyć do wypracowania właściwych nawyków. Brak konsekwencji może wywołać chociażby przykry zapach z ust.

Podstawowa higiena zębów

Tylko nieliczne osoby są w stanie utrzymać własne pociechy z dala od słodkich przekąsek, napojów oraz innych produktów, których dzieci teoretycznie nie potrzebują. Jednakże, jeśli dziecko spożywa jedzenie tego typu trzeba mieć na uwadze, że konieczne jest szczególne dbanie o higienę jamy ustnej. Wśród czynności wykonywanych każdego dnia nie może zabraknąć szczotkowania zębów. Musi odbywać się to minimum dwa razy dziennie, najlepiej po śniadaniu oraz niedługo przed pójściem spać. Ważne jest, aby nie wypuszczać pociechy z domu z nieumytymi ząbkami, przede wszystkim w sytuacji, kiedy na śniadanie spożywało ono słodkie płatki z mlekiem bądź kanapkę z dżemem. Szczotkowanie zębów przed spaniem jest jeszcze ważniejsze, gdyż w trakcie nocy bakterie oraz resztki pokarmowe są w stanie wpływać negatywnie na kondycję zębów, wywołać próchnicę oraz inne dolegliwości. Przed pójściem na spoczynek nie należy podawać już słodkich napojów, a kiedy dziecko domaga się picia, należy sięgnąć po wodę. Przykry zapach z ust może być jednym ze skutków ubocznych niewłaściwej higieny jamy ustnej u dziecka. Oprócz szczotkowania należy także posyłać pociechy na regularne kontrole u dentysty. Rozpoczęcie praktyki od najmłodszych lat sprawi, że maluszek nie będzie obawiał się wizyty u stomatologa, a będzie ona stanowiła stały element jego życia. Oczywista jest zaleta związana z szybkim wykrywaniem wszelkiego rodzaju chorych zębów oraz wczesnych stadiów próchnicy. W przedszkolach oraz szkole organizowane są fluoryzacje, które mają zapewnić zębom warstwę ochronną, a do tego zapobiegać szkodliwemu działaniu cukru, nie można ich pomijać.  

Konsekwencje niewłaściwej higieny

Przykry zapach z ust może pojawić się w pierwszej kolejności, kiedy dziecko nie myje zębów właściwie, albo robi to po prostu za rzadko. Technika jest bardzo ważna, gdyż powierzchowne szczotkowanie sprawia, że pozostałości jedzenia nie zostają wymyte i można spodziewać się próchnicy, albo dziur w zębach. Zęby mleczne są tak samo ważne jak stałe, nie należy więc traktować higieny maluszków jako zadania, które jednego dnia zostaje wykonane, a innego się odpuszcza. Skutki uboczne takiego zachowania będą widoczne bardzo szybko.