Resveratrol występuje chociażby w czerwonym winie, w związku z tym osoby, które ukochały ten trunek z reguły nie mają problemów z układem sercowo-naczyniowym. Posiada on jednak znacznie więcej zalet. Sprawia, że cukrzycy czują się znacznie lepiej, ułatwia odchudzanie oraz sprawia, że szansa na pojawienie się nowotworów znacznie się pomniejsza.
Co to takiego resveratrol?
Mowa o antyoksydancie, który sprawia, że z organizmu zostają usuwane wolne rodniki. Przypomnijmy tylko, że zbyt duże ilości wolnych rodników sprawiają, że człowiek może zdecydowanie szybciej zauważyć u siebie procesy starzenia, dodatkowo ich występowanie wywołuje duże ilości chorób, wliczając w to schorzenia serca, dolegliwości związane z naczyniami, a nawet nowotwory. Kiedy w ciele człowieka zostaje zredukowana ich ilość, cały organizm funkcjonuje lepiej, a samopoczucie znacznie się poprawia.
Resveratrol – gdzie można go znaleźć?
Substancji tej należy szukać w dwóch formach. Pierwsza z nich jest naturalna, co oznacza produkty trans, a drugą opcją jest cisresweratrol, który zostaje wytworzony w trakcie fermentacji skórek winogron. Aby dostarczyć organizmowi sporych dawek resveratrol należy sięgać przede wszystkim po czarne winogrona, gdyż ich skórka jest w nie bogata. Oprócz winogron, które są absolutnym liderem, substancja występuje w owocach jagodowych, jak chociażby morwie, żurawinie, borówkach, jagodach i truskawkach. Resveratrol można znaleźć w jabłkach, owocach chlebowca, orzechach, kakao, czekoladzie, a także skórce pomidorów.
Zostaje on syntetyzowany przez rośliny jako efekt infekcji grzybiczej bądź na skutek mocnego elementu stresogennego. Kiedy rośliny uprawiane są w ciepłym klimacie, posiadają znacznie większe ilości resweratrol niż te rosnące w chłodnym.
Oprócz tego, znajduje się on także w winie, mowa przede wszystkim o czerwonej odmianie. Jest to związane z tym, że w trakcie procesu fermentacji posiada dłuższy kontakt ze skórkami winogron, niżeli ma to miejsce w przypadku wina w kolorze białym.
Wpływ na zdrowie
Resveratrol oddziałuje głównie na układ krążenia, co przekłada się na brak zakrzepów, które mogą zdecydowanie pogorszyć stan zdrowia. Dzięki jego obecności zły cholesterol nie wchłania się w ściany naczyń krwionośnych, oddala się więc możliwość pojawienia się miażdżycy oraz innych dolegliwości związanych z układem sercowo-naczyniowym. Dodatkowo, naukowcy odkryli jego zbawienny wpływ na ciśnienie krwi (jego obniżanie). Jeszcze jedna zaleta związana jest z wprowadzaniem równowagi energetycznej, dzięki czemu istnieje mniejsza szansa na wystąpienie otyłości, nadwagi oraz cukrzycy.