Współcześnie nasza codzienność pełna jest wielu bardzo stresujących sytuacji. Życie w ciągłym stresie niesie za sobą wiele negatywnych w konsekwencji, zarówno na naszej psychiki, jak i dla naszego zdrowia. Jak sobie z tym radzić?

Przede wszystkim, musimy znaleźć stresor, czyli bodziec, który wywołuje u nas stan stresu. Najprościej byłoby go wyeliminować z życia, jednak nie zawsze jest to możliwe, na przykład gdy naszym stresorem jest szef w pracy lub trudne zdarzenie w życiu. Ważne jest jednak, aby czynnik ten poznać i uchwycić źródło naszego problemu. Wtedy łatwiej będzie nam przejść do kolejnych kroków.

Bardzo ważny jest czas, który spędzamy w odseparowaniu od stresora. Dlatego istotny jest odpoczynek i relaks, w którym możemy zapomnieć o pośpiechu, walce i rywalizacji. Jeśli nasza praca jest fizyczna, odpoczynek powinien być bierny – relaks w wannie lub na kanapie, jeśli pracujemy przy biurku – warto wyjść na spacer czy pojeździć na rowerze. Dodatkowa aktywność fizyczna pomoże naszemu organizmowi wydzielić więcej endorfin, czyli hormonów szczęścia. Konieczne jest również zadbanie o odpowiednią ilość i jakość snu. Człowiek powinien spać co najmniej 6-7 godzin dziennie w ciszy, spokoju i na wygodnym podłożu. Jeśli mamy problemy z bezsennością, można pomyśleć o stoperach do uszu bądź też opaską na oczy. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednią dietę. Powinna ona zawierać wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Co więcej, powinna być bogata w owoce i warzywa. Jeśli żyjemy w ciągłym stresie, powinniśmy wyeliminować słodycze oraz kawę, które niepotrzebnie pobudzają nasz organizm wprawiając go w stres. Bezwzględnie powinniśmy za to unikać papierosów oraz alkoholu. Ostatnim sposobem na radzenie sobie ze stresem jest pozytywne myślenie i przebywanie z innymi ludźmi. Wspólny obiad z rodziną czy wyjście wieczorem na miasto z przyjaciółmi pozwoli oderwać się od szarej, stresującej codzienności.