Zanieczyszczone powietrze, stres chemia w jedzeniu – te i wiele innych czynników może mieć wpływ na rozwój alergii. Ryzyko jej wystąpienia potęgują niektóre schorzenia, np. atopowe zapalenie skóry czy infekcje górnych dróg oddechowych.

Jak powstaje alergia? Które z objawów mogą świadczyć o uczuleniu?

Jak sama nazwa wskazuje, alergia powstaje na skutek kontaktu z alergenem. Organizm broniąc się przed zagrożeniem, zaczyna produkować histaminę i wtedy pojawiają się pierwsze symptomy. Zależnie do rodzaju alergenu i reakcji organizmu występują takie objawy jak swędzenie oczu, kichanie, kaszel, chrypka, ból zatok, katar sienny, pokrzywka, świąd skóry i wiele innych. Uczulona osoba musi zażyć stosowny lek przeciwalergiczny, aby wyciszyć reakcje na czynnik uczulający.

Gdzie mogą znajdować się alergeny? Przede wszystkim w pożywieniu, roztoczach, pyłkach traw, kurzu, zwierzęcej sierści czy w metalach. Trzeba też pamiętać o tym, że alergie mogą potęgować negatywne emocje, np. strach czy agresja. Często też schorzenia neurologiczne i psychiczne współwystępują z alergią.

Jak leczyć alergię, który lek antyalergiczny będzie najlepszy?

Przede wszystkim ważne jest dobre rozpoznanie lekarskie. Oczywiście trzeba też obserwować reakcje swojego organizmu na kontakt z danym alergenem. Kolejny krok to wdrożenie leczenia. Żaden lek przeciwalergiczny nie usunie całkowicie schorzenia, ale znacznie wyciszy jej objawy. Warto więc szukać najlepszego dla siebie rozwiązania. Po stosowaniu dobrego leku na alergię komfort życia znacznie się poprawi. Najlepiej, aby był to preparat niepowodujący senności. Na szczęście na rynku farmaceutycznym pojawia się coraz więcej leków przeciwalergicznych o łagodnym działaniu.

Oprócz stosowania farmakoterapii ważny jest też codzienny styl życia. Należy nie narażać się na częsty kontakt z alergenem. Substancje uczulające mogą znajdować się dosłownie wszędzie, ale stosowanie środków zaradczych zminimalizuje objawy. Mając uczulenie na sierść kota czy psa, trzeba częściej sprzątać mieszkanie. Jeśli jest to uczulenie na pyłki, wtedy najlepiej ograniczyć spacery, szczególnie w miejscach narażanych na pylenie. Najlepiej spacerować po deszczu, kiedy powietrze jest dobrze oczyszczone z alergenów.

Wystarczy zadbać o codzienną higienę, zażywać odpowiedni lek przeciwalergiczny oraz unikać zagrożenia, aby czuć się zdecydowanie lepiej.