Ból brzucha jest objawem, z którym praktycznie każdy miał kiedyś styczność. Co więcej, pojawia się on dość często, w związku z czym zazwyczaj nie jest on traktowany zbyt poważnie. Czasem może być skutkiem niestrawności, zwykłego stresu czy menstruacji. Są jednak sytuacje, w których nieustępujący ból brzucha może być niepokojącym sygnałem. Jak sobie radzić z tym problemem? Co na ból brzucha?
Przyczyna objawu bólu brzucha – dlaczego tak ważne jest jej określenie?
Choć ból brzucha nie jest zaliczany do przyjemnych objawów, jest potrzebny i istotny z punktu widzenia diagnostyki. Ból skłania do poszukiwania jego źródła, czyli choroby, która jest powodem pojawienia się takiego objawu. Należy mieć to na uwadze, ponieważ w większości przypadków utrzymujący się ból brzucha jest efektem chorób narządów jamy brzusznej. Są także przypadki, gdy ból brzucha to przejaw nadwrażliwości jelit bądź pewnych zaburzeń czynności układu pokarmowego. Niezależnie od przyczyny, konieczne jest poszukiwanie źródła bólu, najlepiej z pomocą lekarza rodzinnego, który kieruje na dodatkowe badania diagnostyczne.
Dlaczego rodzaj bólu brzucha ma znaczenie?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie „co na ból brzucha?”, najpierw należy dokładnie określić jego przyczynę i charakter. Dokładne określenie towarzyszących nam objawów może naprowadzić lekarza rodzinnego na odpowiedni trop. Pacjent powinien wskazać lokalizację bólu, który może być odczuwalny w górnej, dolnej, lewej lub prawej części brzucha. Gdy ból zaczyna obejmować kilka jego części, można wtedy mówić o tzw. bólu rozlanym. Należy także określić czas trwania bólu. Może on pojawić się nagle, co może wskazywać na stan zagrażający życiu, jak perforacja, czy niedrożność układu pokarmowego. Bywa jednak, iż nagły ból cechuje się kolkowym charakterem, co jest częstym symptomem przy kamicy żółciowej czy kolce nerkowej. Ból przewlekły może wracać od czasu do czasu lub towarzyszyć nieustannie. Jest mniej intensywny, jednak bardzo uciążliwy. To częsta forma bólu przy chorobie wrzodowej.
Co na ból brzucha? Jak sobie z nim radzić?
W sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że ból brzucha nie jest symptomem poważnego schorzenia, można próbować złagodzić go na własną rękę. Można także sięgnąć po leki przeciwbólowe z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), jak ketoprofen czy ibuprofen, oraz leków rozkurczowych. W przypadku pojawienia się niestrawności ulgę mogą przynieść napary ziołowe, które przyczyniają się do zwiększenia wydzielania soków trawiennych oraz działają rozkurczowo, jak mięta pieprzowa, koszyczek rumianku, czy Korzeń mniszka. Rozluźniająco zadziała także np. odpoczynek w pozycji leżącej z podkurczonymi nogami oraz okład ciepłym termoforem.
Jeśli poza bólem brzucha występują inne niepokojące objawy, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem rodzinnym. Zaniepokoić powinna podwyższona temperatura, wymioty i nudności, zatrzymanie stolca, nocny ból brzucha czy obecność krwi w stolcu.