ścierczki do kuchni

Kuchnia jest miejscem, gdzie przygotowywane są posiłki dla całej rodziny. Biorąc pod uwagę fakt, że najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych jest skażona żywność, należy szczególnie dbać o czystość wszystkich sprzętów i mebli kuchennych. Jest to ważne, ponieważ kuchnia jest siedliskiem bakterii i zarazków.

Na co zwrócić szczególną uwagą podczas sprzątania?

Miejscami, gdzie gromadzi się najwięcej bakterii i drobnoustrojów, są blaty kuchenne, deski do krojenia oraz lodówka. Zawsze należy myć i wycierać blaty do sucha, zaraz po skończeniu przygotowywania posiłku. W kuchni warto mieć kilka desek, w różnych kolorach, by nie używać tej samej deski do krojenia surowego mięsa i do krojenia warzyw. Jeśli używamy desek drewnianych, należy je przecierać mokrą szmatką, a następnie posypać grubą solą i pocierać połówką cytryny. Tak naprawdę drewniane deski sprawdzają się najlepiej do krojenia suchych rzeczy np. chleba, a do pozostałych produktów lepsze będą deski plastikowe lub szklane.

Lodówka także jest siedliskiem bakterii, dlatego zaleca się ją myć i dezynfekować octem co trzy miesiące lub minimum co sześć miesięcy. Poza tym nigdy nie należy przechowywać żywności, która zaczyna się psuć i pokrywać pleśnią.

Każdego dnia zlewozmywak powinien być umyty, szczególnie okolice odpływu, gdzie zbiera się najwięcej zarazków. Wszystkie zmywaki, gąbki do mycia powinny być często wymieniane lub poddawane wysokiej temperaturze np. w mikrofali- dzięki temu można pozbyć się bakterii. Jednak najlepiej by nie dopuszczać do sytuacji, w której zmywaki i gąbki zaczynają niemiło pachnieć. Taki zmywak w żadnym razie nie nadaje się do użytku. Należy również wymieniać przynajmniej raz w tygodniu wszystkie ściereczki kuchenne.

Jak dbać o ściereczki kuchenne?

Ściereczki kuchenne są niezbędne w kuchni, ponieważ służą do wycierania naczyń i sztućców do sucha. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że na ściereczkach gromadzą się miliony bakterii, ze względu na to, że często są mokre. Dlatego ściereczki trzeba zawsze rozwieszać i systematycznie suszyć, nie doprowadzać do tego,by zbyt długo leżały mokre. Przynajmniej raz w tygodniu trzeba je wymieniać na czyste i świeże. Nie bez znaczenia jest sposób prania ściereczek. Trzeba je prać w minimum 60 stopniach Celsjusza, a najlepiej w 90 stopniach. Dawniej ściereczki kuchenne były wygotowywane z dodatkiem mydła oraz stosowano również ług. Ściereczki były wtedy sztywne, zatem konieczne było i wymaglowanie.

Dziś zaleca się prać je osobno z innymi rzeczami, wykorzystując proszek do prania lub specjalny odplamiacz o działaniu antybakteryjnym, a następnie dokładnie wysuszyć i wyprasować. Poza tym należy kupować nowe ściereczki przynajmniej raz w roku, a te używane wyrzucać, ponieważ nawet częste pranie nie jest w stanie usunąć ani zniszczyć wszystkich bakterii i grzybów.