Ostatnie lata przyniosły powrót mody na noszenie długiej brody lub przynajmniej krótkiego zarostu. Większość mężczyzn ulega temu trendowi i zaczyna zapuszczać zarost, jednak trzeba pamiętać, że aby dobrze wyglądać, niezbędna jest regularna pielęgnacja brody lub zarostu.

Ostatnia dekada przyniosła wiele nowych trendów w kwestiach kreowania wizerunku. Nowe style ubierania się zostały uzupełnione tak prozaicznym aspektem, jak noszenie klasycznej, długiej brody. Większość mężczyzn z chęcią wpisuje się w ten trend i zaczyna zapuszczać brodę. Wielu z nich nie zdaje sobie jednak sprawy, że nie jest to takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy jedynie długo się nie golić, gdyż pielęgnacja brody jest niezbędna do tego, aby wyglądała ona estetycznie. Zaniedbując brodę lub nawet kilkudniowy zarost, niestety nie osiągnie się pozytywnego rezultatu wizualnego, a raczej będzie się wyglądało po prostu na kogoś, kto o siebie nie dba. Do codziennej pielęgnacji brody przydadzą się specjalistyczne kosmetyki i kilka narzędzi, które zdecydowanie ułatwiają codzienną higienę. Ponadto przyda się odpowiednia wiedza teoretyczna, jak zadbać o pielęgnację brody na co dzień.

Narzędzia do pielęgnacji brody

Decydując się na zapuszczanie brody, nie należy wyrzucać od razu wszystkich żyletek do golenia lub brzytwy, gdyż będą one nadal niezbędnym wyposażeniem łazienki. Włosy na twarzy mają to do siebie, że rosną w bardzo nieregularny sposób i często zdarza się tak, że broda na pewnych obszarach jest gęsta, a na innych rosną pojedyncze włoski. Chcąc, aby wyglądało to estetycznie, należy te włoski regularnie golić i pozostawiać brodę, jako spójną całość, która jest jedną bryłą, a nie skupiskiem przypadkowych włosów. Codzienna pielęgnacja brody w tym kontekście nie jest konieczna, ale raz na tydzień warto wyrównać zarost na całej twarzy. Przydatnym narzędziem do tego jest specjalny trymer lub maszynka do golenia. Trymer spisze się jednak lepiej, gdyż poza wyrównywaniem brody od boków, należy ją także przycinać. Ma to związek z tym, że nie wszystkie włoski rosną w jednym tempie.

Pielęgnacja brody – niezbędne kosmetyki

Na rynku dostępne są także specjalne szampony do pielęgnacji brody, a także żele służące do codziennej higieny. Są to dedykowane preparaty, które służą do zadbania o codzienną higienę brody, a także pozwalają na łatwiejszą pielęgnację związaną z wyrównywaniem i przycinaniem. Olejki do brody są zaś zalecane każdemu, kto ma już na tyle długą brodę, że nie wygląda ona estetycznie, jeśli jej się odpowiednio nie wystylizuje.