O układ ruchu trzeba dbać od najmłodszych lat. Utrzymanie naturalnej krzywizny kręgosłupa u dzieci jest czasami bardzo trudne. Spędzanie mnóstwa czasu przed komputerem w pozycji mocno pochylonej i garbienie się, choćby w szkole, to najkrótsza droga do późniejszych problemów.

Co robić, aby mięśnie, ścięgna i stawy były jak najdłużej w dobrej kondycji?

Troska o prawidłową postawę ciała to podstawa. Dorośli sami sobie z tym powinni poradzić, a dzieci muszą być częściej instruowane. Koniecznie trzeba ograniczyć czas spędzany przy komputerze, a więcej zarezerwować go na długie spacery. Jednym z lepszych rozwiązań są ćwiczenia. Dziecko można zapisać na zajęcia sportowe, a osoby starsze mogą ćwiczyć samodzielnie. Wystarczy codzienna dawka aktywności na świeżym powietrzu, aby zachować swój układ ruchu w świetnej formie. Oczywiście jest to możliwe wtedy, gdy nie pojawią się problemy zdrowotne ze strony stawów czy mięśni.

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Trzeba też pamiętać, aby nie przeciążyć kręgosłupa i stawów przybierając nieodpowiednią pozycję czy dźwigać ciężkie przedmioty. Liczy się również dobrej jakości poduszka, najlepiej medyczna, dopasowująca się do anatomicznego kształtu ciała. Warto też kupić dobry materac. Oprócz tego należy dbać o odpowiednią masę ciała, aby nie obciążać stawów. Warto kupować wygodne obuwie z medycznymi wkładkami i od czasu do czasu odwiedzać gabinety odnowy biologicznej. Poprzez systematyczną aktywność ruchową stawy stabilizują się i wzmacniają, a więzadła uelastyczniają. Tkanki okołostawowe są lepiej ukrwione, dzięki czemu proces starzenia zostaje spowolniony.

Dieta i suplementy diety to kolejny bardzo ważny czynnik na drodze do zdrowego układu szkieletowego

W każdej aptece i dobrych sklepach medycznych znajduje się mnóstwo preparatów wspierających funkcjonowanie układu szkieletowego. Wśród nich pojawia się często tarczyca bajkalska, olej żywokostowy z gojnikiem czy maść borowinowa, dzięki którym mięśnie i stawy lepiej pracują. Niektóre z nich zmniejszaj też stres oksydacyjny powstały na sute uszkodzenia kolagenu. Zażywając tego typu preparaty, można wspomagać układ szkieletowy zarówno w codziennej aktywności fizycznej, jak i w większym wysiłku sportowym.

Nie ma się co oszukiwać, że sam ruch wystarczy. Jeśli kości i mięśnie nie będą odżywiane od wewnątrz, wtedy można zapomnieć o efektach ćwiczeń. Organizm potrzebuje wartościowych składników odżywczych, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Zdrowe kości, stawy i mięśnie to przede  wszystkim zdrowe nasycone kwasy tłuszczowe omega 3 znajdujące się w rybach, orzechach czy w awokado. Niezbędna jest również witamina C, która współuczestniczy w wytwarzaniu kolagenu. Jest to składnik zapewniający utrzymanie tkanek i chrząstek w dobrej kondycji. Kości i stawy wspierają również takie składniki odżywcze jak wapń, witamina D i K czy fosfor.

Nie można zapominać o odpoczynku, zdrowym śnie, podczas którego mięśnie regenerują się i mogą lepiej funkcjonować. Często zły stan psychiczny wpływa na pracę układu ruchu. Dlatego  też trzeba unikać ciągłego stresu i złych emocji, aby bóle somatyczne nie stały się przyczyną osłabienia komfortu życia.