Stres towarzyszy nam każdego dnia. Napięcia wiążą się z pracą, życiem codziennym, problemami rodzinnymi czy na tle osobistym. Jeśli stres pojawia się raz na jakiś czas lub działa mobilizująco, nie wpływa negatywnie na organizm. Ten permanentny niszczy jednak zdrowie. Jak zadbać o własne nerwy?

Stres i jego działanie na organizm

Stres może mobilizować. Przed wystąpieniem publicznym, ważnym spotkaniem, egzaminem czy nawet randką, dodaje nam energii, sprawia, że wchodzimy na wyższe obroty i jesteśmy w stanie maksymalnie się skoncentrować. Niestety, stres, który się nasila i trwa przez długi czas, ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Stres źle oddziałuje na psychikę, samopoczucie fizyczne oraz zachowanie. Wyróżnia się zatem fizyczne, psychiczne i behawioralne objawy stresu. Do pierwszej grupy należą kłopoty z koncentracją i pamięcią, nerwowość, spadki nastroju, lęki, a nawet depresja. W drugiej grupie znajdziemy bóle głowy, zmęczenie, podwyższone tętno, problemy z układem pokarmowym i wypadanie włosów. Ostatnia grupa objawów obejmuje, między innymi problemy ze snem, tiki nerwowe, impulsywne zachowania oraz wycofanie się z życia towarzyskiego i rodzinnego.

Jak znieść napięcie i zniwelować stres?

Dbając o układ nerwowy można pozbyć się wielu objawów i wrócić do normalnego funkcjonowania, odzyskując równowagę psychiczną, emocjonalną i fizyczną. W stanach napięcia nerwowego można skorzystać z dostępnych suplementów, na przykład Valerin Max, Nervocol czy Nervomix. Przyniosą ukojenie i pomogą uporać się z nadmiarem stresu. Na co dzień za to, warto zainwestować w czas przeznaczony na aktywność fizyczną. Do tego należy zwrócić uwagę na swój codzienny jadłospis.

Aktywność fizyczna pomaga nie tylko wypracować kondycję, wytrzymałość i zgrabną sylwetkę. Sport wzmaga produkcję endorfin. Hormon szczęścia niweluje ból, ale i pomaga coraz lepiej radzić sobie ze stresem. Dieta dostarcza za to witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Domowe sposoby to picie naparów z ziół, na przykład melisy, waleriany czy lawendy. Do tego ćwiczenia oddechowe. Warto poznać techniki relaksacyjne, ale w pierwszej kolejności znaleźć swój własny sposób na uporanie się ze stresem i złagodzenie odczuwanych napięć. Może to być czytanie książki, słuchanie ulubionej muzyki, a nawet zwykły spacer. Jedno jest pewne – jeśli regularnie będziemy dbać o układ nerwowy, wdrażając proste sposoby w codzienne życie, permanentny stres przestanie znajdować swoje odzwierciedlenie, w coraz gorzej funkcjonującym organizmie.