Wybór idealnego prześcieradła dla niemowlaka jest nie lada wyzwaniem, z którym każdy rodzic powinien uporać się jeszcze przed przyjściem na świat swojego długo wyczekiwanego, małego cudu. Kupując pościel dla noworodka, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych jej aspektów. Najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo i komfort podczas snu dziecka.

Czym się kierować przy wyborze prześcieradła?

Każdy młody rodzic musi się z tym zmierzyć. Wybierając pościel dla niemowlaka, nie można kierować się wyłącznie płcią dziecka i dopasowaniem do niej odpowiedniego koloru. Komfort podczas snu i przede wszystkim bezpieczeństwo to sprawy o wiele ważniejsze. Nie należy szukać tutaj oszczędności, gdyż każdy element łóżeczka, tj. poduszki, kocyki, kołderki i prześcieradła są niezmiernie istotne. Warto zainwestować w wysokiej jakości akcesoria, które zniwelują ryzyko ewentualnych alergii czy podrażnień. Najczęściej wybieranymi wymiarami kołderek są 75 cm x 75 cm, 90 cm x 120 cm oraz 100 cm x 135 cm. Te większe mogą służyć nawet do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia. Niemniej ważnym elementem pościeli jest jej materiał. Powinna być ona delikatna dla skóry noworodka, niepowodująca podrażnień, antyalergiczna i wykonana z najwyższej klasy miękkiej bawełny bądź śliskiej satyny. Należy także pamiętać, by wypełnienie kołderki nie było zbyt ciężkie i nie krępowało ruchów dziecka. Syntetyczny typ pościeli może okazać się tutaj dobrym wyborem, ponieważ zapewnia lekkość i brak odkształceń. Często wybieranymi rodzajami są też pościele puchowe, utrzymujące odpowiedni poziom ciepła oraz wełniane, posiadające zdolność do pochłaniania nadmiaru wilgoci. Teraz można już przejść do wybrania koloru akcesoriów łóżeczkowych. Pościele najwyższej jakości występują we wszystkich kolorach i wzorach. W przypadku chłopców najbardziej popularne są odcienie niebieskiego, a dziewczynek – różowego. Ważne, aby kołderki, poduszki i kocyki nie odbarwiały się zbyt łatwo w wyniku bardzo częstego prania.

Pościel dla niemowląt – rodzaje

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych wariantów pościeli. Mogą one występować razem z kołderką, poduszkami i kocykiem, ale równie dobrze każdy z tych elementów można kupić oddzielnie, komponując własny, wyjątkowy komplet dla maluszka. Młodzi rodzice niezwykle często decydują się na pościele dwuelementowe, czyli składające się wyłącznie z poszewki na poduszkę i kołderkę. Równie popularne są komplety trzyelementowe, które dodatkowo wyposażone są w pokrowiec na szczebelki, znajdujące się w łóżeczku. Istnieją też rzadziej wybierane pościele siedmioelementowe, a nawet dziewięcioelementowe. W ich składzie jest prześcieradło, przybornik na kosmetyki pielęgnacyjne dla dziecka czy zabawki. Od preferencji rodzica zależy, czy zdecyduje się na gotową, wcześniej skompletowaną pościel, czy woli sam urządzić miejsce do spania swojej pociechy, tworząc niepowtarzalny styl w pokoiku.

Jaką pościel wybrać do wózka spacerowego?

Pościel do wózka spacerowego jest równie ważna, jak ta, znajdująca się w łóżeczku. Powinna być ona delikatna dla skóry dziecka, przeciwalergiczna, niepowodująca podrażnień i wykonana z najlepszej jakości bawełny lub satyny. Kolejnym istotnym aspektem jest jej rozmiar. Zbyt duża kołderka nie zmieści się do wózka spacerowego, a za mała nie pozwoli na dokładne, szczelne otulenie dziecka. Dlatego też przyszli rodzice często decydują się na umieszczenie w wózku kokonu lub śpiwora. Gwarantują one pełne okrycie dziecka, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach. Można z nich także korzystać w domu. Niemowlak, znajdujący się w kokonie może bezpiecznie i w pełni komfortowo spać w łóżku z rodzicami, bez ryzyka przegrzania czy zmarznięcia. Natomiast w późniejszym czasie, może mu służyć jako mata do zabaw. Wybór rozwiązań w dziedzinie odpowiedniej pościeli jest naprawdę ogromny. Współczesne rozwiązania zapewniają noworodkom bezpieczny, spokojny sen, bez ryzyka alergii czy podrażnień.