Alergia kojarzysz z okresem wiosennym, ale niestety dopaść Cię może przez cały rok. No… Jedynie w okresie zimowym możemy liczyć na złagodzenie objawów. Jesienny katar, kaszel, drapanie w gardle zrzucasz na przeziębianie, a tym czasem możesz mieć alergię. Na co i jak odróżnić ją od przeziębienia?
Na co możesz kichać jesienią?
Katar sienny jest co prawda domeną wiosny i lata, ale i jesienią w kalendarzu pylenia znajdziesz kilka przyczyn swoich dolegliwości. W przeciwieństwie do cieplejszych miesięcy nie będą to kwiaty, czy drzewa, ale chwasty, głównie bylica, i grzyby. Na pewno kojarzysz chwast z wąskimi, drobnymi, postrzępionymi listami zebranymi na jednej gałązce i drobniutkimi, białymi kwiatkami, które dość łatwo się obsypują. To właśnie bylica. Chwast ten rośnie praktycznie wszędzie i pyli właśnie pod koniec lata i wczesną jesienią, a jest jedną z najsilniej uczulających roślin w Polsce.
Z kolei w późniejszych miesiącach na łowy wyruszają grzybiarze, a skoro grzyby rosną to muszą też rozpylać swoje zarodniki. Najsilniej alergizującymi są te pochodzące od Cladosporium i Altenaria. Co istotne nie spotkasz ich tylko w lesie, czy nawet na zewnątrz. Bytować mogą również w budynkach, za szafkami, pod boazerią. Alergie z tego powodu rozważ szczególnie, jeżeli masz problem z dogrzaniem domu i panującą w nim wilgocią. Zarodniki tych grzybów uwielbiają temperatury od 15 do 25 stopni i wilgotność powyżej 70%, a takie właśnie warunki panują w lasach i źle zaizolowanych pomieszczeniach.
Roztocza kurzu domowego co prawda towarzyszą nam przez cały rok, ale ponieważ jesienią i zimą więcej siedzimy w domach, mniej je wietrzymy, przez co narażam się na częstszy kontakt z nimi. Jeżeli obserwujesz u siebie kichanie podczas ścierania kurzu, czy po przytuleniu się do poduszki leżącej na kanapie, to być może właśnie te pajęczaki są przyczyną Twoich problemów. By zminimalizować alergię z ich powodu regularnie ścieraj kurze i odkurzaj podłogi, ale też meble tapicerowane. Pamiętaj o częstszym praniu firanek, czy koców, które są idealnym siedliskiem dla roztoczy.
Alergia, czy przeziębienie?
W okresach jesienno-zimowych diagnostyka alergii jest utrudniona, ponieważ większość ludzi myli ją z przemęczeniem lub przeziębieniem. Objawy są łudząco podobne, ale w przypadku alergii będą się nasilały przy kontakcie z czynnikiem uczulającym. Jeżeli więc regularnie po spacerze, sprzątaniu domu, czy zabawie z dzieckiem na dywanie, odczuwasz nasilenie symptomów, a nie występują one w innych sytuacjach, to prawdopodobnie jesteś zdrowy. Zamiast sięgać po leki przeciwwirusowe, wybierz te wspomagające leczenie alergii np. Hitaxa Fast, Allegra, Cetip. Pomogą one obkurczyć śluzówkę nosa i zminimalizują działanie histaminy, która odpowiada za powstawanie pokrzywki, łzawienie oczu, napływanie śluzu do nosa i wiele innych reakcji alergicznych.