Praca sezonowa to możliwość zarobienia dobrych pieniędzy w krótkim czasie. Kiedy wykonywanie czynności zawodowych odbywa się na obszarze innego kraju, wyjazd wiąże się to z nabyciem nowych znajomości i poznaniem innych obyczajów. Jak wygląda zwrot podatku z zagranicy oraz gdzie warto wyjeżdżać?
Praca sezonowa za granicą – co warto wiedzieć?
Praca poza granicami naszego kraju cieszy się dużą popularnością i wiele osób decyduje się na wyjazd w okresie letnim. To możliwość zarobienia dobrych pieniędzy w krótkim okresie. Nowi znajomi, ciekawe doświadczenia, całkiem inna kuchnia i zwyczaje. Jednak po wykonaniu pracy poza granicami Polski, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynności. Zwrot podatku z zagranicy jest jednym z nich.
Kiedy praca sezonowa odbywała się w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii czy w innych kraju nie trzeba jej opodatkowywać w Polsce. Odbywa się to w kraju, gdzie doszło do uzyskania dochodu. Sytuacja jest nieco inna, gdy jednocześnie przychody były uzyskiwane również w Polsce (praca zdalna). W takim przypadku Urząd Skarbowy sprawdza i uwzględnia także dochody, które otrzymano w trakcie pracy sezonowej w innym państwie. Z tego względu kilkumiesięczny dochód należy uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym.
Jak wygląd zwrot podatku z zagranicy?
Osoby, które decydują się na pracę sezonową w innym państwie, podlegają tamtejszym przepisom podatkowym. Wiąże się to z pobieraniem składek na PIT w danym kraju (co miesiąc). W związku z takim przebiegiem pracy wszystkie osoby, które decydują się wykonywać odpłatną pracę poza granicami naszego kraju, mają możliwość ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy. Omawiana sytuacja dotyczy jedynie osób, które wykonywały legalną pracę, po wcześniejszym podpisaniu umowy. Aby uzyskać zwrot uiszczonego podatku, konieczne jest dostarczenie zeznania podatkowego, w którym uwzględniono wszystkie dochody. Pieniądze można otrzymać w terminie od 3 do maksymalnie 6 miesięcy. Z oczywistych względów otrzymanie pełnej kwoty podatku nie jest możliwe, a na końcową sumę wpływa na przykład przypisana grupa podatkowa.
Co ciekawe rozliczenie nie musi zostać wykonane od razu po zakończonej pracy. Każdy sezonowy pracownik ma na to 4 lata. Roczne rozliczenie pracy może dostarczyć sporych trudności – w tym celu warto skorzystać z umiejętności specjalistów. To oszczędność czasu, brak błędów oraz szybkość realizacji.