Tabletka przeciwbólowa lub przeciwgorączkowa powinna cechować się szybkim działaniem. Najbardziej istotny jest jej efekt, a więc złagodzenie bólu lub obniżenie gorączki. Jest to głównym powodem popularności środków zawierających w swojej nazwie przedrostki typu „Fast”, „Forte” czy „Max”. Niewiele osób zastanawia się nad substancją czynną, co jest sporym błędem. Na rynku dostępne są leki z paracetamolem oraz z substancjami z grupy niesteroidowych leków zapalnych. Jaki lek przeciwgorączkowy jest najlepszy?

Jak radzić sobie z bólem i gorączką?

Zasadniczo wśród leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych dostępnych bez recepty do wyboru są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz preparaty na bazie paracetamolu. Choć ich głównym celem jest łagodzenie gorączki i bólu, mechanizmy ich działania różnią się między sobą. Paracetamol działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo, przy czym cechuje się on działaniem ośrodkowym. Natomiast NLPZ oprócz działania przeciwgorączkowego i przeciwbólowego, wykazują także działanie przeciwzapalne. Są to substancje, które wykazują działanie w miejscu bólu, hamując aktywność prozapalnych prostaglandyn. Najpopularniejszymi przedstawicielami leków tej grupy są: ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, metamizol, naproksen, ketoprofen, meloksykam, deksketoprofen oraz diklofenek.

Lek przeciwgorączkowy – ibuprofen czy paracetamol?

Ibuprofen wykazuje działanie podobne do kwasu acetylosalicylowego, przy czym jego wpływ przeciwgorączkowy jest silniejszy. Ibuprofen to najlepiej tolerowany lek przeciwgorączkowy z grupy NLPZ. Jako jeden z nielicznych leków przeciwbólowych może być podawany dzieciom już od 3. Miesiąca życia. Efekt bólowy odczuwalny jest już po 30 minutach i utrzymuje się przez około 4-6 godzin. Zaleca się go stosować w przypadku bólu o większym nasileniu oraz w przypadku gorączki. Jako lek o działaniu przeciwzapalnym sprawdzi się także w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, po urazach, czy w stanach zapalnych mięsni i stawów.

Paracetamol natomiast, w odróżnieniu od niesteroidowych leków przeciwzapalnych działa jedynie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Co istotne, może być stosowany u osób cierpiących na chorobę wrzodową żołądka. Zasadniczo ten lek przeciwgorączkowy uznawany jest za jedną z najbezpieczniejszych substancji o działaniu przeciwbólowym, dlatego również może być podawany dzieciom od pierwszych dni życia, nadaje się również dla astmatyków oraz osób chorujących na nadciśnienie lub cukrzycę. Paracetamol zaczyna działać po 30 minutach od zażycia, jego działanie przeciwbólowe utrzymuje się od 4 do 6 godzin, a działanie przeciwgorączkowe nawet do 8 godzin. Co istotne, przedawkowanie paracetamolu jest bardzo niebezpieczne, może zakończyć się ciężką chorobą wątroby. Nie jest on rekomendowany dla osób, które nadużywają alkoholu. Paracetamol należy stosować w przypadku bólów stawowych, mięśniowych, bólu zębów, kości głowy, nerwobólów, bólu odczuwalnego po zabiegach stomatologicznych lub chirurgicznych, bólów miesiączkowych oraz w przypadku gorączki.