Nie ulega wątpliwości, że noworodki narażone są na liczne zarażenia wirusami i bakteriami, z którymi na co dzień się spotykają. Efektem wkładania różnych rzeczy do ust mogą być pleśniawki, które są trudne do zdiagnozowania, a mogą prowadzić do poważnych problemów. Warto wiedzieć, jak je wykryć.
Dzieci mają to do siebie, że lubią wkładać sobie różne rzeczy do ust. Przeważnie robią to machinalnie i nawykowo, co jest niezwykle trudne do kontrolowania dla rodziców. Większość dzieci ma taki zwyczaj, że wkłada do ust przypadkowe przedmioty, nawet gdy są one brudne, a to oznacza, że dziecko wchodzi w kontakt z licznymi bakteriami i grzybami. Niestety jama ustna jest bardzo newralgicznym elementem ciała i dziecko w ten sposób może bardzo łatwo złapać infekcję wirusową lub grzybiczą. Pleśniawki są efektem zarażenia grzybami i przeważnie biorą się właśnie stąd, że dziecko miało bezpośredni kontakt z czymś brudnym. Zakażenie grzybami może nastąpić także, gdy dziecko dostaje smoczek, który wcześniej leżał na ziemi lub w miejscu, które nie było odpowiednio zabezpieczone. Niestety do zakażenia może dojść w sposób bardzo łatwy, dlatego trudno o zachowanie prewencji i jedyne co można zrobić, to pilnować by dziecko nie brało do ust żadnych przedmiotów.
Czym są pleśniawki?
Same pleśniawki są niewielkimi nalotami pojawiającymi się w jamie ustnej noworodka lub starszego dziecka. Wyglądem przypominają resztki mleka, co może zmylić rodziców. Jeśli zauważy się coś takiego, należy delikatnie przetrzeć biały nalot, by sprawdzić, czy są to faktycznie resztki pokarmu, czy infekcja grzybicza. Pleśniawki nie dadzą się tak łatwo zetrzeć i trzeba do tego podejść od strony medycznej. Wystąpienie nalotu charakteryzuje się tym, że może sprawiać dziecku dyskomfort przy jedzeniu. Widać to zwłaszcza przy jedzeniu ciepłych i kwaśnych pokarmów, które podrażniają wnętrze jamy ustnej. Sam przebieg infekcji może być bardzo delikatny i przejść samoistnie, jednak często jest tak, że infekcja przechodzi w bakteryjną, co powoduje, że trzeba zaordynować środki przeciwgrzybiczne podawane doustnie lub nawet antybiotyki.
Standardowa procedura po wykryciu pleśniawek
Jeśli nie doszło do poważniejszego zakażenia, lekarze nie zalecają przyjmowania silnych antybiotyków, gdyż wystarczy przecieranie białego nalotu roztworem wodnym. Pleśniawki na ogół powinny przejść samoistnie, jednak należy zwrócić uwagę na to, by dziecko piło dużo płynów, gdyż w przebiegu tego zakażenia często dochodzi do odwodnienia organizmu.