Najczęstsze problemy podczas wykonania dachu i jak je rozwiązać?

Dachówka ceramiczna, blacha na dach i inne rodzaje – każda z nich ma swoje mocne i słabe strony, jednak estetyka nie będzie istotna, kiedy dach nie zostanie wykonany prawidłowo. Na jakie kwestie trzeba zwrócić szczególną uwagę, a co może zaczekać?

Co zrobić, żeby uniknąć podstawowych błędów związanych z budową dachów?

W większości polskich domów zastaniemy konstrukcje drewniane wykonane przy pomocy tej samej technologii. Te sposoby funkcjonują już od wielu lat, mimo wszystko nie brakuje błędów, które zawsze są podobne i uwarunkowane niewiedzą i innymi czynnikami. Dzisiaj zapoznamy się z najczęściej występującymi błędami, gdyż niestety nawet najlepszej jakości dachówka ceramiczna nie naprawi błędów i niedociągnięć.

Błędy projektowe to pierwsza grupa, o której trzeba porozmawiać. Należy zacząć od tego, że konstrukcja dachu musi podnieść ogromne, stałe obciążenia, co oznacza pokrycie oraz poszycie dachowe, dochodzą do tego obciążenia czasowe, do których zaliczamy opady śniegu i podmuchy silnego wiatru. Drewno to także ogromny ciężar. Konstrukcja dachu musi więc przenieść wszystkie obciążenia i zapewnić wymaganą sztywność. Wymaga się, aby więźba była nie tylko właściwie zaprojektowana, ale i wykonana. Każdy element jest bardzo ważny, nie ma tu miejsca na błędy, a szczególnie te projektowe.

Na jakie kwestie trzeba zwrócić szczególną uwagę?

W trakcie konstrukcji więźby trzeba wziąć pod uwagę geometrię dachu, czyli pochylenie połaci, rozpiętości i wspomniane już obciążenia. Uzyskane dane pozwalają projektantom dopasować klasę drewna oraz przekroje elementów, biorąc pod uwagę ich nośność i maksymalne ugięcie. Zastosowanie błędnych przekrojów albo niewłaściwej klasy drewna przełoży się na wiele problemów, a przede wszystkim składowe więźby będą się mocno uginać. To pierwszy krok do pękania zabudowy poddasza, pojawią się także nierówności na powierzchni i krawędzi dachu. W tym miejscu warto też wspomnieć, że drewno zapamiętuje kształt, czyli wygięte elementy nie powrócą już na swoje miejsce.

Dachówka ceramiczna może prezentować się bardzo estetycznie, ale kiedy dojdzie do tego kiepskie drewno, efekt nie jest ciekawy. Zastosowany materiał nie może mieć wypadających sęków, zgnilizny oraz śladów po kornikach. Jednak w dużych belkach mogą pojawiać się pęknięcia wzdłużne i to zjawisko zupełnie normalne. Wymaga się, aby każdy element został okorowany, co jest uwarunkowane częstym występowaniem korników. Pamiętajmy, że wilgotność drewna konstrukcji zabezpieczonych przed wilgocią nie może być większa od 18%, a jeżeli występują na terenie otwartym mowa o 23%.