Samodzielność podczas korzystania z łazienki jest szczególnie ważna dla osób niepełnosprawnych, ponieważ to właśnie te osoby są często zmuszane do proszenia o pomoc inną osobę. Aby ułatwić życie osobie niepełnosprawnej, konieczny będzie remont łazienki i zapewnienie odpowiedniego sprzętu pomocniczego.
O czym warto pamiętać, planując remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej?
Projektując łazienkę, należy pamiętać o wystarczającej przestrzeni do manewrowania, jeśli chodzi o osobę poruszającą się na wózku. Przestrzeń ta powinna wynosić 1,5 m x 1,5 m, a drzwi powinny być o szerokości minimum 90 cm. Zamiast zwykłych drzwi lepiej sprawdzą się przesuwne lub ze specjalnych uchwytem do pchania drzwi, zamiast klamki. Ważne jest, aby płytki podłogowe miały powłokę antypoślizgową. Umywalka i sedes powinny być zamontowane najlepiej na ścianie, na odpowiedniej wysokości. Przycisk spłukiwania może znajdować się obok miski sedesowej, czyli tak, aby był do niego swobodny dostęp. Pod umywalką warto zostawić wolną przestrzeń po to, aby móc wjechać pod nią wózkiem inwalidzkim.
W łazience dla osoby niepełnosprawnej może znajdować się prysznic lub wanna. Jeżeli ma to być prysznic, zaleca się natrysk bez brodzika z odpływem w podłodze. Kabina powinna być przestronna z drzwiami przesuwnymi. Jeżeli brakuje miejsca na dużą kabinę, można zastosować jedynie zasłony prysznicowe.
Decydując się na wannę, trzeba zapewnić do niej bezpieczne wejście. W tym celu można wybrać model z drzwiczkami lub pomyśleć o podnośniku wannowym, który jest regulowany pilotem. W wannie z pewnością przyda się ławeczka, która zapewni bezpieczeństwo podczas kąpieli.
Stołek pod prysznic i inne specjalne sprzęty pomocnicze konieczne w łazience.
Pod natryskiem powinien znaleźć się stołek pod prysznic lub składane siedzisko, zamontowane do ściany. Jedno i drugie rozwiązanie jest bardzo dobre, a wybór zależy od możliwości, jakie daje łazienka. W niektórych łazienkach nie jest możliwe, aby w sposób bezpieczny przykręcić siedzisko, dlatego wtedy sprawdzi się stołek pod prysznic, który ma antypoślizgowe nóżki.
Koniecznym sprzętem pomocniczym w łazience są uchwyty dla niepełnosprawnych obok sedesu, umywalki, a także pod prysznicem. Uchwyty i poręcze powinny być zamontowane na wysokości dostosowanej indywidualnie do osoby niepełnosprawnej. Gdy z łazienki będzie korzystała osoba starsza, lepiej, aby uchwyty miały większą średnicę, ponieważ możliwości chwytne z wiekiem stają się słabsze. Poręcze mogą posiadać dodatkowe udogodnienia, są to warstwa karbowana zapobiegająca ślizganiu się dłoni i zwiększające pewność chwytu, czy pierścienie fluorescencyjne doświetlające daną strefę. Ilość i miejsce montażu wynikają z indywidualnych potrzeb, najczęściej jest ona podyktowana rozmieszczeniem sanitariatów.
Co jeszcze może ułatwić korzystanie z łazienki?
Lustro uchylne nad umywalką może być udogodnieniem dla osoby poruszającej się na wózku. Wybierając umywalkę, lepiej zdecydować się na model bez syfonu. Warto zamontować baterię o dłuższej wylewce oraz z wydłużoną dźwignią zamiast tradycyjnych pokręteł. Dużym udogodnieniem będzie bateria bezdotykowa lub termostatyczna.
Wszelkie włączniki świateł oraz gniazdka powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości, a zamiast mebli łazienkowych warto pozostawić wolną przestrzeń do manewrowania. Dla zapewnienia bezpieczeństwa należy unikać układania dywaników łazienkowych na podłodze.