Obecnie domy nowoczesne są obiektem zainteresowania wielu inwestorów. Takie domy różnią się od tych tradycyjnych, ponieważ są w nich zastosowane rozwiązania, które są bliskie ideom ekologii, oszczędzania oraz minimalizmu. Co jeszcze przemawia za budową nowoczesnego domu?

Czym się charakteryzują?

Nowoczesne domy, to nie tylko prosta bryła i minimalistyczny wystrój wnętrz. Charakteryzuje je także maksymalne doświetlenie pomieszczeń, projektując duże okna, a także wykończenia wnętrz z naturalnych materiałów takich jak: drewno lub kamień. W nowoczesnych domach coraz częściej instaluje się rozwiązania energooszczędne, takie jak pralka, lodówka, czy telewizor. Poza tym nowoczesny dom to także dom inteligentny. Za tym stwierdzeniem kryje się szereg nowoczesnych instalacji elektronicznych, mających na celu ułatwienie życia, zapewnienie bezpieczeństwa oraz oszczędzanie. Dom inteligentny ma na celu wykorzystanie ekologicznych rozwiązań, przede wszystkim wykorzystanie fotowoltaiki, czyli energii słonecznej.

Jak ułatwiają życie mieszkańcom?

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań podczas budowy i wykańczania domów, życie staje się bardziej komfortowe. Szczególnie jeśli wykorzystuje się możliwości, jakie daje dom inteligentny np.włączanie lub wyłączanie światła za pomocą pilotów, smartfonów lub tabletów. Można to robić zarówno lokalnie, jak i zdalnie, czyli będąc poza domem. Dom inteligentny to nazwa zbiorcza dla systemów i urządzeń automatyki domowej. Dzięki takim systemom można otwierać i zamykać okna, czy rolety zewnętrzne, zapewniając tym samym bezpieczeństwo. Poza tym domownicy za pomocą smartfona mogą sprawdzać temperaturę, jaka panuje w domu i regulować ogrzewanie, a to pozwala na zminimalizowanie zużycia energii. To wszystko składa się na zarządzanie i sterowanie urządzeniami domowymi, które nie tylko ułatwiają życie, ale zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom. Inteligentny dom zazwyczaj jest wyposażony w czujniki dymu, gazu, systemy alarmowe oraz monitoring.