Przyczepa kempingowa to taki własny mobilny hotel na wakacje. Nie trzeba go rezerwować wcześniej, bać się o warunki na miejscu ani o cenę. Dzięki przyczepie możemy być gdzie chcemy, kiedy chcemy i obojętnie jak długo. Nie straszne nam zatłoczone pensjonaty i niedostępne przez cały sezon kwatery. Wydaje się, że sytuacja jest idealna, ale czy na pewno?

Posiadanie kampera czy przyczepy kempingowej daje nam pewną niezależność, jednak wymaga również nieco pracy. Kiedy wynajmujemy hotel, nie martwimy się, czy jest sprawna hydraulika i kto go posprząta przed sezonem. Niestety, posiadając własny nocleg, musimy o niego odpowiednio zadbać, ale spokojnie, wszystko jest do zrobienia.

Co należy sprawdzić przed sezonem?

Karawaning zaczynamy uprawiać zazwyczaj tuż po zakończeniu roku szkolnego, czyli pod koniec czerwca. Chyba że jedziemy za granicę i bez dzieci. W każdym razie wczesna wiosna to dobry moment na przegląd całej przyczepy kempingowej, naprawy i skompletowanie brakujących rzeczy. Części do przyczep kempingowych są tańsze poza sezonem, dlatego warto je wtedy kupić. Jeśli nasza przyczepa stoi pod zadaszeniem, a temperatura jest na tyle przyjazna, aby przy niej popracować, należy skorzystać z okazji. Takie postępowanie ma wiele zalet – między innymi zaoszczędzimy sobie nerwów, ponieważ będziemy mieć więcej czasu na przygotowanie i trochę pieniędzy.

Najpierw należy przypomnieć sobie swój ostatni wyjazd, czego brakowało, co szwankowało i jakie obietnice sobie składaliśmy na następną podróż. Często tak jest, że np. na wyjeździe okazuje się, że obluzowała się umywalka w przyczepie. Przysięgamy sobie, że ją naprawimy zaraz po powrocie, jednak kiedy dojedziemy do domu, zapominamy o tym do następnego sezonu. Każdy z nas ma takiego zapomnianego, odłożonego potwora w szafie.

Najpierw warto posprzątać

Najlepiej przygotowania zacząć od sprzątania – może się to wydać niedorzeczne, jednak w trakcie porządków możemy natknąć się na szereg usterek np. cieknący kran, popsuta spłuczka w toalecie czy przerwany wężyk. Sprzątając, zauważymy też, czy kanapy są w dobrym stanie, czy nie ma nieproszonych gości w przyczepie, znajdziemy obluzowane drzwi od szafek i wiele innych rzeczy, które wydawać by się mogły nieistotne, a mogą znacznie uprzykrzyć życie podczas wyjazdu. Pamiętajmy, że przyczepa ma mały metraż i zepsuty zamek w szafce może rozpętać burzę trudną do opanowania. Ważna jest również sprawna elektryka w przyczepie, należy więc dokładnie zbadać napięcie w gniazdkach i ciągłość kabli. Podobnie z kanalizacją i kuchenką gazową. Nieszczelne przewody czy rury i wężyki mogą być bardzo niebezpieczne podczas podróży. Na koniec należy obejrzeć przyczepę z zewnątrz, sprawdzić stan kół opon i karoserii.

Zrób listę potrzebnych części do przyczep kempingowych

Kiedy przeprowadzimy już dokładny przegląd swojej przyczepy kempingowej i zarejestrujemy wszystkie elementy do naprawy, musimy zrobić listę potrzebnych rzeczy. To bardzo ważny element całych przygotowań. Kiedy będziemy mieli spis, co jest niezbędne do dokonania napraw i uzupełnienia braków, nasze zakupy będą bardziej przemyślane, a my zaoszczędzimy czas i pieniądze oraz nie zagracimy naszej przyczepy. Po części do przyczep kempingowych możemy się wybrać do sklepu, komisu lub kupić przez internet. To ostatnie rozwiązanie jest przeznaczone dla osób, które wiedzą dokładnie, czego chcą. Jeśli jednak potrzebujemy porady w wyborze jakiegoś produktu lepiej porozmawiać na żywo w sklepie lub u mechanika. Szalenie ważny jest również stan podwozia przyczepy. Przed wyjazdem w długą trasę należy zrobić sobie krótką próbną przejażdżkę, podczas której mamy szanse usłyszeć różnego rodzaju usterki.