Wybierając się w podróż z dziećmi trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Dzieci w trakcie podróży potrafią być marudne, a w miejscu docelowym źle się poczuć. Jeżeli rodzic zapomni zapakować ulubionej przytulanki z którą maluch śpi, można zapomnieć o spokojnych wakacjach. Dlatego warto mieć listę rzeczy, które muszą znaleźć się w walizce.

1. Ubrania adekwatne do pory roku i miejsca do którego się wybieramy.
2. Piżamy, bielizna
3. Wygodne buty, kapcie, klapki pod prysznic lub na basen
4. Apteczka, do której pakujemy:
– lekarstwa na stałe przyjmowane przez dziecko i rodziców
– środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe
– woda morska do nosa
– plastry, które dla dzieci działają na każde najmniejsze “ała”
– środki na biegunkę i inne dolegliwości żołądkowe
– środek łagodzący ugryzienia owadów i poparzenia
5. Ulubiony kocyk, poduszka bądź przytulanka bez których dziecko nie zaśnie
6. Kilka ulubionych zabawek, książeczka
7. Środki higieniczne, szampony, żele do mycia, szczoteczki i pasty do zębów
8. Krem z filtrem, środek przeciw komarom i kleszczom
Dla najmłodszych dzieci nie można zapomnieć o mleku modyfikowanym, zwłaszcza jeżeli jest to mleko specjalne, przepisywane na receptę. Butelki i smoczki do podawania mleka. Pieluszki, przynajmniej na czas podróży i pierwszy dzień, później można kupić w miejscowym sklepie. Mata do przewijania. Ubrania na zmianę na czas podróży. Smoczki uspokajające, jeżeli dziecko korzysta. Oczywiście wybierając się za granicę trzeba pamiętać o dokumentach również dla dziecka. Dowód osobisty i paszport można wyrobić nawet noworodkowi. Warto różnie zabrać książeczkę zdrowia, na wyjazd zagraniczny karty EKUZ i dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.
Jak widać lista jest długa i o wielu rzeczach trzeba pamiętać. Najlepiej listę wydrukować kilka tygodni przed wyjazdem. Wyrobienie dokumentów i kart EKUZ może zająć nawet 3-4 tygodnie, więc warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej.