Chociaż przyczepa kempingowa to marzenie wielu biwakowiczów, to nawet najlepiej wyposażona nie będzie w stanie zapewnić całkowitej samowystarczalności. W sklepach kempingowych roi się wręcz od gadżetów, urządzeń i akcesoriów kempingowych, które uczynią przyczepę jeszcze bardziej wielozadaniową.

Karawaning – jak przygotować się na każdą okoliczność?

Nieprzewidywalność i dzikość natury oraz satysfakcja, jaką daje przetrwanie na jej łonie sprawiają, że z roku rok rośnie liczba osób pragnących odkrywać na własną rękę rozmaite szlaki turystyczne czy po prostu – rozbić kemping niedaleko jeziora albo parku krajobrazowego. To sprawia, że w sklepach oferujących akcesoria do przyczep kempingowych rośnie sprzedaż – zwłaszcza tuż przed nastaniem lata. Naturalnie warto pamiętać, że zakup takich urządzeń i akcesoriów dedykowanych turystyce pieszej czy biwakowaniu w okresie największego popytu na nie oznacza także konieczność zapłacenia najwyższej stawki.

Osoby, które potrafią przewidywać z wyprzedzeniem i regularnie podróżują na pola namiotowe lub kempingowe mają świadomość, że te same akcesoria do przyczep kempingowych oferowane na tych samych stronach www mogą różnić się ceną między sobą nawet o 20-30%, jeśli będą zamawiane poza sezonem kempingowym, czyli zimą. Dla pozostałych osób, które zakupy tego typu wykonują tylko i wyłącznie okazjonalnie, w zależności od swoich tegorocznych potrzeb, pozostaje więc niejednokrotnie oczekiwanie na dostępność towaru lub konieczność zapłacenia większej sumy za zamówienie. Niestety osoby, które bardzo rzadko i tylko okazjonalnie decydują się na taki wyjazd, niejednokrotnie postanawiają wydać jak najmniej pieniędzy na zakup podstawowego wyposażenia kempingowe, co może być jednak problematyczne.

Akcesoria do przyczep kempingowych oraz pod namiot – na pierwszy raz

Akcesoria kempingowe i przedmioty niezbędne na obozie czy biwaku, mogą być wykonane z bardzo kiepskiej jakości materiałów i bez odpowiedniej staranności o konstrukcję i wykończenie, więc ich przydatność i skuteczność w trudnych warunkach zewnętrznych jest później bardzo wątpliwa. Przykładem może być chociażby śpiwór – w ramach tego samego sklepu znaleźć można modele kilkukrotnie droższe od najtańszych modeli. O ile ten tańszy wybór może idealnie się sprawdzić w warunkach typowo letnich, bez konieczności utrzymania izolacji cieplnej ani odporności na deszcz – o tyle już przy większych odchyłach cieplnych czy zawilgoceniu, przestanie się sprawdzać w ciągu kilku minut.

Czasami warto zainwestować nieco więcej w akcesoria do przyczep kempingowych, aby być z nich całkowicie usatysfakcjonowanym i bezpiecznym podczas wspólnego biwakowania. Nawet jeśli jest to pierwszy taki zakup w życiu czy danym sezonie – warto wybrać model przynajmniej ze średniej półki i przy odpowiednim jego konserwowaniu czy przechowywaniu po użyciu, można śmiało sięgnąć po niego również w kolejnych latach. Jest to więc oszczędność w dłuższej perspektywie czasu – wydając nieco więcej pieniędzy przy pierwszym zakupie, można skutecznie uniknąć kolejnych, identycznych zakupów za rok czy dwa lata.

Apteczka pierwszej pomocy i profesjonalna odzież to podstawa

Miłośnicy kempingowania i biwakowania specjalnie sięgają po najlepsze możliwe marki i sprawdzone, cenione przez profesjonalistów serie produktów, ponieważ wiedzą, że właściwie wybrany i dopasowany sprzęt będzie niezawodnie działał przez wiele kolejnych lat. Pozorna oszczędność kilkudziesięciu czy nawet kilkuset złotych w perspektywie konieczności natychmiastowej naprawy bądź zakupu kolejnego urządzenia w następnym sezonie – nie jest warta świeczki.

Jeśli więc nawet ktoś rozważa swój pierwszy prawdziwy wypad na łono natury i ma w planach większość czasu spędzić w dobrze urządzonej i zasilanej prądem oraz gazem przyczepie kempingowej – warto zadbać chociażby o swoje wyposażenie, odzież czy obuwie. Podręczna apteczka pierwszej pomocy, chociaż tak często ignorowana przez osoby wybierające się na obóz albo kemping, powinna zawsze stanowić element wyposażenia biwakowicza – nawet jeśli ośrodek czy pole kempingowe posiadają taką podstawową infrastrukturę z wyposażeniem.