Wiele osób idąc na zakupy przemieszcza się po sklepach odzieżowych w poszukiwaniu konkretnych ubrań na ślepo. Najczęściej rozróżniane są takie materiały jak satyna czy bawełna, reszta zazwyczaj stanowi zagadkę. A przecież nie tylko hurtownia dzianin, ale i każdy sklep z ciuchami posiada o wiele szerszy ich zasób, niż ograniczenie się do wyłącznie dwóch powyższych. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów ubrań?

Rodzaje – dziania i tkanina

Tkanina – powstaje ona w wyniku połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek, wątku i osnowy. Cechuje się ona mniejszą elastycznością niż dzianina i przeważnie jest bardziej elegancka. Z tkaniny tworzone są klasyczne koszule, dżinsy, marynarki, płaszcze itp.

Dzianina – jest efektem działań za pomocą wyłącznie z jednej nitki, która uformowana w oczka tworzy prostopadłe, połączone ze sobą rzędy. To właśnie robienie na drutach czy szydełku jest procesem powstawania dzianiny. Z materiału tego są więc tworzone takie ubrania jak skarpetki, swetry, rękawiczki, czy czapki, jak i również t-shirty i dresy – można stwierdzić, iż wszystko co jest rozciągliwe i wygodne. Dzięki dużemu poziomowi komfortu i dostępności dzianiny są bardzo często stosowane we wszystkich młodych markach szyjących tzw. „dresówki”.

Rodzaje dzianin ze względu na splot

Wyróżniane są:

  • Dzianiny rządkowe (dzianina swetrowa, dżersej, dzianina ściągaczowa);
  • Dzianiny kolumienkowe (trykot, tiul).

Powyższe dzianiny nieco różnią się między sobą właściwościami, jednak ich główną, wspólna zaletą jest elastyczność, a wadą podatność na wypychanie (najbardziej zauważalne jest to w legginsach na kolanach).

Rodzaje tkanin ze względu na splot

Biorąc pod uwagę splot tkanin, wyróżniamy:

  • Splot płócienny (szyfon, batyst, flanela),
  • Splot skośny (jodełka, dżins, gabardyna),
  • Splot atlasowy (satyna).

Wszystkie powyższe rodzaje splotów posiadają wiele pochodnych i kombinacji, jak na przykład splot panama (Charakterystyczny oxford), tkaniny runowe (sztruks, aksamit, plusz) czy tkaniny żakardowe. Każdy z powyższych materiał posiada swoje właściwości. Po których z łatwością można określić dotykaną tkaninę – dżins jest sztywny, mocny i trwały, a satyna gładka i lejąca się.

Dzianiny i tkaniny – podsumowanie

Reasumując, zarówno każda hurtownia dzianin i tkanin, jak i każdy sklep posiada bogaty zasób najróżniejszych materiałów. Określenie każdego z poszczególnych jest możliwe tyko przy dokładniejszym zapoznaniem się z ich dokładną charakterystyką.