Woman suffering from shoulder pain

Bóle pleców pojawiają się czasami nagle i tak samo szybko znikają. Często jednak towarzyszą nam dłużej lub stale, powodując mocny dyskomfort życia. Przyczyn ich występowania może być wiele, ale najczęściej jest to zwyrodnienie, brak ruchu i odpoczynku. Często też towarzyszą chorobom związanym z układem nerwowym.

Wyeliminuj złe nawyki, nie przeciążaj kręgosłupa!

Sporo dolegliwości bólowych powstaje na skutek różnych przeciążeń. Powodują je choćby nieodpowiedni sposób noszenia plecaka czy torebki, czy nieumiejętne podnoszenie przedmiotów. Kobiety mogą uskarżać się na ból pleców na skutek chodzenia w butach na wysokim obcasie. Tak samo problemy sprawiają buty na miękkiej, źle wyprofilowanej podeszwie. Najczęściej jednak plecy bolą na skutek różnych skrzywień kręgosłupa. Zniekształcenie naturalnej krzywizny lędźwiowej, piersiowej i szyjnej skutkuje często silnymi bólami w tych okolicach pleców.

A może to schorzenie narządów układu uchu? Zdiagnozuj się i działaj!

Zapalenie stawów czy zesztywniawszy zapalenie stawów kręgosłupa to bardzo częste przyczyny bolących pleców. Trzeba być bardzo czujnym, bo w większości przypadków na początku bolą inne stawy, szczególnie kolana. Dopiero wtedy, gdy choroba postępuje, ból lokuje się w okolicach kręgosłupa. Czasami też za ból odpowiedzialny jest ucisk na nerwy bądź reumatyzm. U wielu osób pojawia się też uciążliwa rwa kulszowa, która może mocno osłabić komfort codziennego funkcjonowania. Dolegliwości bólowe lokalizują się w pośladkach i kończynach dolnych, promieniując od kręgosłupa. Tylko leczenie farmakologiczne, zastrzyki i regularne ćwiczenia pomagają szybciej powrócić do zdrowia.

Przeciwzapalne i przeciwbólowe preparaty z apteki bez recepty

Osoby odczuwające bóle pleców, zwłaszcza te przewlekłe bądź pourazowe,  wspomagają się lekami przeciwzapalnymi. Dzięki nim można skutecznie wyciszyć ból i zlikwidować stan zapalny. Olfen żel, Traumon czy Voltaren max – to tylko trzy z wielu kupowanych środków wspomagających leczenie bólu pleców. Większość z tych preparatów ma szersze zastosowanie. Przydatne są więc przy bólach reumatycznych, zwyrodnieniowych, pourazowych czy na stłuczenia. Służą przy takich schorzeniach jak zapalenie ścięgien, torebki stawowej czy tzw. łokciu tenisisty. Wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Łagodzą ból, redukują obrzęk i stan zapalny. Niektóre z nich koją i chłodzą dzięki żelowej, dobrze wchłaniającej się w skórę formule.

Oprócz ww. wskazówek trzeba też pamiętać o higienie snu i zdrowym odpoczynku od pracy. Większość dolegliwości bólowych pleców wynika ze stresu, stanów depresyjnych i nerwic, dlatego warto wyciszyć się i żyć spokojniej.