Piżamy i szlafroki to jedne z ulubionych elementów zarówno damskiej, jak i męskiej garderoby. Odzwierciedlają one osobowość użytkownika, wyrażają gust, uwalniają skrywany w ciągu dnia seksapil oraz podkreślają wdzięk. Mimo iż obecnie bielizna nocna robi furorę, to jej początki były zupełnie inne niż dzisiaj. Kiedyś ograniczano się jedynie by szlafrok męski czy damski oraz piżama, były jedynie funkcjonalne.

Szlafrok męski, szlafrok damski – od czego się zaczęło?

Szlafrok w rozumieniu długiej domowej szaty, która cechuje się długimi rękawami, był znany już starożytnym Grekom w IX w. p.n.e. Źródła historyczne ukazują, iż ówczesne „szlafroki” były bogato zdobione i kolorowe, zapewniały wygodę, z zarazem uczucie wykwintności w domowych pieleszach. Pomysł przyjęli Rzymianie, którzy dodatkowo utworzyli system szlachetności podomek – te najdroższe, o pasiastym wzornictwie były atutem najbogatszych patrycjuszy. Ciekawą przemianę przeżył szlafrok dzięki japońskiej kulturze. W IX w. n.e. koncepcją długiej podomki zainteresowali się krawcy z Kraju Kwitnącej Wiśni, którzy rozwinęli ją do perfekcji. Jedwab, misterne hafty, zdobienia i najszlachetniejsze nici – to czynniki, które zaczęły charakteryzować każdy szlafrok męski oraz damski. Można bowiem stwierdzić, iż popularne do dziś dzień kimono jest właśnie kuzynem szlafroków. Długie szaty przeniknęły jednak również do innych środowisk, dając początek habitom modlitewnym, a w dalszej kolejności sędziowskim i naukowym togom. W XVIII w. z tego tygla powstał banyan – jedwabna narzuta, którą nosili azjatyccy mężczyźni o poranku i z wieczora.

Pomysł zakiełkował również w XIX wieku już nie tylko w Azji, ale i w całej Europie z chęcią zaczęto nosić luźne narzuty służące jedynie domowemu użytkowi. Nakładane na piżamę czy bielizną pozwalały czuć się wygodnie i ciepło, a w razie konieczności przyjmować nieoczekiwanych bądź zaprzyjaźnionych gości.

Piżamy – początek mody na ten element garderoby

Historia piżam sięga mniej więcej 500 lat wstecz, kiedy to weszła ona do kultury hinduskiej i zdominowała ubiór mężczyzn. To właśnie ona – z początku w formie zwiewnej kaftanowej koszuli oraz długich lekkich spodni – była codziennym strojem panów w Indiach. Mimo że strój ten wyglądał raczej nieformalnie, powstawał z niezwykle eleganckich i wysokich jakościowo materiałów. Dawało to gwarancję tego, iż piżamy cechowały się swoją przewiewnością. Umożliwiało to komfortowe przetrwanie upalnych dni. Piżamy podobnie jak dziś szyto z jedwabiu czy bawełny. Z czasem zaczęły one zyskiwać coraz większą popularność i przychylność, by w końcu przywędrować do Europy. Jako pierwsi upodobali je sobie Brytyjczycy oraz Francuzi. Nieco później piżamy pokochały niemal wszyscy Europejczycy niezależnie od płci.

Choć z początku piżamy były jedynie elementem męskiego ubioru codziennego, to z czasem zaczęły zmieniać swój wygląd oraz funkcje. Przede wszystkim naszedł moment, kiedy podbiły one serca kobiet. Sama Coco Chanel w czasie trwania II wojny światowej określiła je mianem kobiecej kreacji dedykowanej na noc. Wcześniej jednak podbiły one nie tylko pokoje sypialniane. Dominowały także na plażach. To właśnie w XX wieku panie bardzo chętnie ubierały ten lekki, stylowy oraz zwiewny strój na odpoczynek czy przechadzki na piaszczystej plaży nad wodą.

Obecnie podobnie jak kiedyś ceni się wygodę oraz praktyczność piżamy. W końcu to w nich następuje odpoczynek po ciężkim dniu, odprężenie w swoich czterech kątach oraz zebranie siły na kolejny dzień. Jednak poza tym aspektem użyteczności, ważny jest również design piżamy. W związku z tym można swobodnie przebierać pomiędzy różnorodnymi fasonami, kolorami oraz wzorami, wybierając takie, które będą najbardziej adekwatne do osobowości użytkownika. Kobiety romantyczne preferują subtelne nocne koszule, natomiast tradycjonalistki jednolite piżamy z długim rękawem.