Aktywność fizyczna wiąże się z wieloma korzyściami dla człowieka. Mowa nie tylko o ładnej sylwetce i lepszym samopoczuciu, ale także niewątpliwej poprawie stanu zdrowia. Warto jednak zdawać sobie sprawę co należy robić na siłowni, aby wszystko przebiegało sprawnie oraz bez problemów.

Porada 1

Kiedy człowiek wejdzie po raz pierwszy na siłownię ma przed sobą nieznane pomieszczenia z dziwnymi maszynami, których zadanie nie do końca jest wiadome. Właśnie dlatego przygodę ze sportem warto rozpocząć razem z trenerem personalnym. Jego zadaniem jest oprowadzenie po siłowni, pokazanie wszystkich maszyn oraz wytłumaczenie w jaki sposób należy wykonywać na nich ćwiczenia. Trener w dalszej kolejności ustala plan treningowy oraz cel danej osoby (redukcja wagi, wyrzeźbienie mięśni, przygotowanie się do maratonu itd.), później pozostają już tylko ćwiczenia pod sprawnym okiem trenera. Z jego usług można zrezygnować w dowolnej chwili, warto jednak upewnić się, że wszystkie ćwiczenia wykonywane są właściwie oraz bezpiecznie.

Porada 2

Właściwy posiłek przed oraz po treningu to kolejne kluczowe zagadnienia dla nowicjuszy. Przed pójściem na siłownię nie można się objadać, spożycie kanapki czy innego dania zdecydowanie nie przyniesie pozytywnych efektów. Wykonywanie ćwiczeń będzie kłopotliwe, a jedzenie może nawet zostać zwrócone. Najlepszym rozwiązaniem jest zjedzenie banana, albo chrupkiego lekkiego pieczywa z pomidorem czy innym warzywem. Nic ciężkiego, co mogłoby zalegać w żołądku. Posiłek po treningu powinien zawierać białko. Właśnie dlatego idealna kolacja to porcja mięsa (najlepiej kurczaka), sałatka oraz ryż czy pełnoziarnisty makaron, który umożliwi uzupełnienie utraconej energii. Jedzenie powinno zostać spożyte w możliwie jak najszybszym tempie od zakończenia treningu.

Porada 3

Warto wziąć pod uwagę stosowanie odpowiednich odżywek oraz suplementów diety. HMB jest jednym z nich i jego zadaniem jest znacznie szybsze zregenerowanie organizmu po wykonanych ćwiczeniach. Oprócz tego, odpowiada za to, że w organizmie nie gromadzą się duże ilości tłuszczu. Kolejną zaletą jest zwiększanie wydolności fizycznej u osób, które spędzają wiele czasu każdego tygodnia na intensywnym trenowaniu. HMB sprawia, że w ciele występuje zdecydowanie mniejsza liczba beztłuszczowej masy ciała oraz wpływa na osiągnięcie lepszej wydajności organizmu. HMB powinien zostać spożyty na około 30 do maksymalnie 60 minut przed rozpoczętym wysiłkiem. Aby zauważyć pierwsze efekty konieczne jest odczekanie około 2 tygodni.