Zestawy garnków są różne, ale jak wybrać taki, żeby nadawał się do wszystkiego i nie był zbyt drogi? Szukanie takich produktów może być trudne, ale nie niemożliwe i zakup odpowiednich garnków wcale nie musi okazać się katorgą.

Szukaj garnków pod kątem ich przeznaczenia

Choć brzmi to oczywiste, bo przecież garnki zawsze służą do gotowania, to w rzeczywistości, szukając zestawów, musimy poszukać takich, które będą odpowiadać naszym potrzebą. Są różne sposoby gotowania, a więc i różne garnki, dostosowane do metod. Zastanówmy się zatem, na ile uniwersalne mają być nasze garnki? Czy gotujemy na parze, czy preferujemy tylko jedzenie smażone i pieczone? Jeśli potrzebujemy garnków, które dostosowane są do gotowania na parze, musimy poszukać takiego zestawu, który będzie zawierać specjalny durszlak, który przeznaczony jest właśnie do gotowania na parze. Jeśli jednak nie potrzebujemy takich zestawów garnków, sięgnijmy po mniejszy zestaw, bez tego. Możemy również poszukać zestawu, który będzie mieć garnki dostosowane do tego, by używać je do zapiekania potraw w piekarniku. Wtedy rączki tych naczyń będą wykonane z tworzywa odpornego na wysoką temperaturę, np. z metalu czy żeliwa.

Wytrzymałość przede wszystkim

Zestawy garnków powinny być nie tylko dostosowane do naszych kuchennych potrzeb, ale i do naszej kuchni. Warto więc poszukać zestawów uniwersalnych dosłownie, czyli takich, których można używać zarówno na indukcji, jak i na gazie. Jest to ważne, bo tylko te garnki, które mają specjalną powłokę, mogą być używane na kuchence indukcyjnej! Ponadto, szukając dla siebie garnków, dobierzmy takie, które będą mieć dobrej jakości dno – im grubsze, tym lepiej. Choć będą rozgrzewać się dłużej, to lepiej będą trzymać ciepło i możemy być pewni, że potrawy nie przypalą się tak łatwo. Jest to duży plus, bo kto lubi jeść przypalone potrawy? Zresztą, jedzenie, które się przypaliło nie jest zdrowe, więc będzie trzeba gotować raz jeszcze. Lepiej zatem zainwestować w zestawy garnków o grubym dnie.

Zwróć uwagę na powłokę i pokrywkę

Rzadko sprzedawane są zestawy garnków bez pokrywek, ale pamiętajmy, że pokrywka ma znaczenie. Jeśli chcemy kupić dobry zestaw garnków, to zwróćmy uwagę także na to, czym się je przykrywa. Przyjrzyjmy się uchwytom przykrywek i temu, z jakiego tworzywa są i czy są wykonane solidnie. Marnej jakości uchwyty od pokrywek sprawią, że prędzej czy później będziemy musieli kupić albo całą pokrywkę, albo nowy uchwyt, bo trudno używa się pokrywki bez uchwytu. Istotną sprawą jest również powłoka, jaką pokryte jest dno. Najlepiej sięgnąć po garnki z nieprzywieralną powłoką, np. teflonową. Pamiętajmy również o tym, że jeśli garnek ma uszkodzoną powłokę, to nie powinniśmy ich używać, bo jest to szkodliwe dla naszego zdrowia!